Kas jāņem vērā, iegādājoties dzīvokli uz kredīta

Kreditora
nosaukums
Maksimālā
summa
Aizņemties
ātro kredītu
Izsniegšanas
laiks
Pirmais
bez maksas
Vecuma
ierobežojums
Procentu likme
Darba laiks
1500
www.vivus.lv
10 min
Nav
20 - 75
10
07:00-23:0007:00-23:00
10000
www.sefinance.lv
2 dienas
Nav
18 - 75
16
09:00-18:0010:00-14:00
10000
www.bigbank.lv
2 dienas
Nav
20 - 73
22
09:00-21:0010:00-20:00
15000
www.mogo.lv
1 stunda
Nav
18 - 75
Individuāli
08:00-20:0010:00-20:00
3000
www.credit24.com
15 min
Nav
18 - 70
7
08:00-22:0008:00-22:00
  1. » Sākums
  2. » Kredītu blogs
  3. » Kas jāņem vērā, iegādājoties dzīvokli uz kredīta

Pēdējo aptuveni 10 gadu laikā kreditēšanas tirgus Latvijā ir tik attīstījies, ka tas sniedz iespēju cilvēkiem negaidīt gadiem ilgi, kamēr tiks sakrāta nauda, lai iegādātos mājokli, bet gan, noformējot kredītu, iegādāties dzīvokli jau tuvākajā nākotnē. Ir daudzas lietas un sīkumi, kas jāņem vērā, iegādājoties dzīvokli un noformējot kredītu – ne tikai tas, kam jāpievērš uzmanība, izvēloties nekustamo īpašumu, bet arī ar finansiālo pusi saistītās lietas. Šajā rakstā sniegsim ieteikumus, lai savu nākotnes māju izvēles un iegādes process būtu maksimāli viegls, saprotams un bez liekām galvassāpēm. Tā kā dzīvoklis nemaksā pāris simtu eiro, dzīvokļa iegādei, it īpaši kredītā, jābūt pārdomātam lēmumam, ko nedrīkst sasteigt. Kad esat nonākuši pie domas par to, ka ir apnicis svešam cilvēkam katru mēnesi maksāt naudu par dzīvokļa īri, labāk maksājot bankai, jo beigās dzīvoklis piederēs jums, ir jāsaprot pašiem – vai Jūsu iekrājumi pietiks dzīvokļa iegādei vai tomēr tas ir jāpērk kredītā.

Kas jāņem vērā, iegādājoties dzīvokli uz kredīta

Ja esat nolēmuši noformēt hipotekāro kredītu, ņemiet vērā, ka iekrājumi būs nepieciešami kā minimums 10% apmērā no dzīvokļa vērtības, kas būs pirmā iemaksa bankā. Latvijā ir vairākas vadošās bankas, kas piedāvā noformēt hipotekāro kredītu dzīvokļa iegādei, jums atliek vien izvēlēties sev saistošāko piedāvājumu. Lai neapjuktu piedāvājuma klāstā un neļautos apvārdošanai vai pierunāšanai, kā arī pēc kāda laika "neuzpeldētu" brīnumi vai slēptie noteikumi, bankas izvēlei ir jāpieiet ļoti nopietni. Pirms sākt izvēlēties dzīvokli, ir jādodas uz banku pie speciālista, ar kuru varēsiet izrunāt visu, kas saistīts ar kredīta lietām, kā arī noskaidrot, cik dārgu īpašumu varat atļauties. Bankas pēc krīzes atkal ir atdzīvojušās un pieaug izsniegto hipotekāro kredītu daudzums. Bankas grib noķert un pievilināt sev klientus, piedāvājot dažādus izdevīgus nosacījumus, tomēr uz banku jādodas ar kritisku aci gatavībā noskaidrot pilnīgi visu, kas saistīts ar kredīta saņemšanu un atmaksu.

Ņem kredītu ar skaidru apziņu par tā atdošanu!

Svarīgākās lietas, kas saistītas ar kredīta saņemšanu un atdošanu ir procentu likmes apmērs un noteikšanas kārtība, līguma noteikumu mainīšanas tiesības un ierobežojumi, pirmās iemaksas apmērs, atmaksas termiņa garums, kā arī izmaksas, ja kredīts tiek atmaksāts ātrāk. Piedāvājumos, ko varam redzēt bukletos un televīzijā var atšķirties, ja dodaties uz banku runāt personīgi, jo katru pieteikumu bankas izskata individuāli, piedāvā kādus izdevīgākus nosacījumus, lai kredītu paņemtu tieši viņu bankā. Standartā hipotekāro kredītu dzīvokļa iegādei piešķir uz 25 vai 30 gadiem, tomēr ir arī bankas, kas izsniedz kredītu pat uz 40 gadiem. Jo ilgāks atmaksas termiņš, jo mazāks ikmēneša maksājums. Tomēr svarīgi ir noskaidrot, vai būs jāmaksā komisija par to, ja kredīts tiks atmaksāts ātrāk.

Kad par kredītu un saņemšanas iespējām viss ir noskaidrots, nākamais solis ir dzīvokļa atrašana. Tas, protams, ir diezgan ilgs laiks, kamēr tiks atrasts tas īstais un piemērotais dzīvoklis. Noteikti nedrīkst dzīvokli pirkt, ja ir kaut mazākā vilšanās vai kas iebilstams, jo tās tomēr ir lielas saistības ar milzu naudu. To, vai dzīvokli iegādāties jaunajā, pirmskara vai padomju laika projektā, ir katra paša izvēle. Ja dzīvokli plānots ir iegādāties vecākos sērijveida namos, noteikti ir jāpiegriež ļoti liela vērība ēkas tehniskajam stāvoklim. Arī jaunajiem projektiem nav garantēts teicams tehniskais stāvoklis, īpaši tām mājām, kas celtas pēc 2006. gada, kad ļoti ātrā laikā tiks uzbūvēts liels skaits daudzdzīvokļu māju.

Tā kā pēckrīzes gados cilvēki daudz nopietnāk pieiet lielu naudu vērtu īpašumu iegādei, tad ne tikai cena un atrašanās vieta ir svarīgs faktors dzīvokļa izvēlē, bet arī mājokļa kopējais tehniskais stāvoklis, ne tikai dzīvoklī esošais remonts. Ja cilvēks nav zinošs un īsti nezina, kam jāpievērš uzmanība, novērtējot mājas tehnisko stāvokli, vislabāk ir doties pie nekustamā īpašuma aģenta, kas palīdzēs ne tikai atrast jūsu vēlmēm piemērotāko dzīvokli, bet arī to novērtēt, kā arī sniegt kādus ieteikumus. Sīkākas nianses par mājokļa stāvokli var izstāstīt nekustamā īpašuma aģents, tomēr arī pats cilvēks var vizuāli novērtēt to, kādā stāvoklī ir māja, kurā atrodas iekārotais dzīvoklis. Apskatot māju no ārpuses, pievērsiet uzmanību ārsienām, izpētot, vai tajā nav plaisu, arī mājas iekšpusē ir jāpārliecinās par plaisu neesamību.

Noteikti neaizmirstiet noskaidrot par mājokļa pagrabu, vai tas applūst, par mājas jumtu – kāds ir tā tehniskais stāvoklis, vai tas tek, kad tas ir nomainīts. Jumta stāvoklis ir īpaši nozīmīgs tad, ja plānojat iegādāties dzīvokli pēdējā ēkas stāvā. Noteikti jānoskaidro par to, kādas un cik jaunas ir mājas inženierkomunikācijas. Atcerieties salīdzināt noskatītā dzīvokļa faktisko stāvokli ar atbilstību plānojumam, pārliecinoties, vai nav veikta kāda nesaskaņota pārbūve. Tomēr mājokļa vizuālā novērtēšana nesniedz pilnīgas zināšanas par mājas tehnisko stāvokli. Noteikti dodieties pie ēkas apsaimniekotāja, lai iepazītos ar ēkas apsekošanas dokumentiem, kurā ir apkopota informācija par nama defektiem, paveiktajiem un plānotajiem remontdarbiem, norēķinu stāvokli, kā arī iedzīvotāju sūdzībām.

Mājas vecākajam un iedzīvotāju biedrībai ir spēks!

Plusiņu novērtēšanas tabulā dos arī tas, ja mājai ir izveidota dzīvokļu īpašnieku biedrība vai iecelts mājas vecākais, pie kura arī var noskaidrot visu svarīgo informāciju par nama stāvokli. Biedrības esamība arī sniedz garantu tam, ka mājas apsaimniekošana ir kvalitatīva un tiek pievērsta uzmanība tam, kā māja tiek apsaimniekota un kontrolēts mājas parādu apmērs. Vecās sērijveida dzīvokļu ēkas noteikti ir retāk sastopamas apdrošinātas, tomēr jaunās sērijas mājas bieži vien ir apdrošinātas pret izdevumiem, kas var rasties dzīvoklim ne tikai no mājokļa bojājumiem, bet arī jumta, pagraba, kāpņu, ūdensvada un lifta bojājumiem.

Uzskaitītās lietas, kas attiecas uz mājas tehnisko stāvokli, daudziem cilvēkiem aizmirstas noskaidrot, jo saviļņojuma brīdī par atrasto, viņuprāt, ideālo un piemēroto dzīvokli paliek otrajā plānā. Cilvēki nododas tikai dzīvokļa apskatei un finansiālo jautājumu risināšanai, ka par ēkas kopējo stāvokli neiedomājas noskaidrot. Tomēr, tā kā hipotekārā kredīta saņemšana ir saistības bieži vien uz 25 gadiem, jānoskaidro viss, lai pēc dažiem gadiem nerodas nepatīkami pārsteigumi. Jācenšas ievākt informācija no visiem zinošajiem cilvēkiem ne tikai par nekustamo īpašumu, bet arī par banku un ar kredītu saistītajām lietām, lai viss būtu skaidrs un saprotams pirms īpašuma iegādes. Lai veicas atrast labāko un izdevīgāko sapņu dzīvokli!

Vai pēc dzīvokļa iegādes ņemt kredītu iekārtošanai?

Daudzi cilvēki saskarās ar to, ka nopērkot dzīvokli tas ir ne tikai bez mēbelēm, bet arī ar plikām sienām. Citi izvēlās pieticīgo modeli un pamazāv visu iegūt, bet citi izvēlās ņemt kredītu iekārtošanai, lai nebūtu jāgaida. No vienas puses tas ir forši, kad ieej jau pilnā dzīvoklī, kur par visu jau ir padomāts, nevis pelēkās betona sienās uz piepūšamā matrača. Tikai kāda tam visam ir cena? Ja tiek ņemts kredīts mēbelēm un remontam, tad var sanākt situācija, kad hipotēkas maksājumi papildus ar kaut kādiem patēriņa vai ātrajiem kredītiem neļaus normāli dzīvot. Kāda jēga no šika un glamūra dzīvoklī, ja jāstaigā tukšu vēderu un skrandās? Cik daudz ir redzēts, ka cilvēkam viss ir, bet patiesībā tas viss ir uz kredīta un stresa balstīts. Labāk mazāk un stabili kā daudz un kā burbulī, kas sprāgstot izgaisinās visu sadzīvoto.

Kādu kredītu izvēlēties dzīvokļa vai mājas remontam?

Kad esat iegādājušies jaunu dzīvokli vai māju, noteikti, ka priekšā būs arī krāsošanas un tapešu līmēšanas laiks. Katrs cenšas pielāgot savu dzīves vietu tā, lai justos tajā mājīgi un komfortabli. Ja cilvēks ir spējigs pats visu remontēt vai izbūvēt no jauna, tad remonta izmaksas, protams, būs lētākās. Bet, ja būs jāalgo meistari, tad nāksies vien patukšot savu maciņu. Ierasti tādi pasākumi tiek plānoti laicīgi un cilvēki iekrāj naudu, lai varētu izremontēt savus mājokļus, tomēr ir arī gadījumi, kad cilvēks paņem kādu kredītu, lai paātrinātu iespēju dzīvot labākā vidē. Kādu kredītu izvēlēties, tas paliek katra paša ziņā, jo viss ir atkarīgs no spējām šo aizdevumu atmaksāt. Kredītu veidi ir dažādi, taču pats piemērotākais laikam būs lielais ilgtermiņa kredīts, jo tur būs pieejamas lielākas summas uz ilgāku laiku. Tas ir būtiski, jo tādām ilgtermiņa kredītam būs arī izdevīgākas procentu likmes kā ātrajiem kredītiem. Augstāk var aplūkot tabulu, kurā ir atspoguļoti aizdevēji, kuri izsniedz aizdevumus līdz pat 5 gadiem. Esiet apzinīgi un izvēlieties tikai tos pakalpojumus, kurus varat atļauties.

| Autors: starcred.lv logo

Neaizmirstiet padalīties ar draugiem: Facebook, Draugiem, Linkedin, Google+ un Twitter...

Komentāri: 5 | Vērtējums: 5

| | Vērtējums: 5

Vai šajaos laikos vēl kāds ņem kredītus dzīvokļiem? Domāju, ka tagad vairāk tieši īrē vai ceļ kaut kādas nelielas mājas. Kāda jēga no tā dzīvokļa, ja nevar savilkt galus kopā? Labāk tad jau lauku mājā, kur izmaksas ir minimālas.

| | Vērtējums: 5

Tagad jau jaunie projekti ir izremontēti tā, ka tur jau pēc gada vajag taisīt remontu. Grūti iedomāties, kā cilvēks var vēl remontēt, ja jāmaksā 900 euro kredīts par dzīvokli. Te tiešām prasās pēc kaut kāda lielāka aizdevuma, kuru nejutīs uz visa kopējā fona. Bet labāk jau pakrāt, tas ir saudzīgāk.

| | Vērtējums: 5

Nu, es noteikti pārbaudītu visas būves tehnisko stāvokli, jo špaktele un tapetes dara brīnumus, bet nopietni bojājumi noteikti reiz izlīdīs. Vajag izpētīt visu, lai nav pelējumu, lai darbojas logi, lai ir pareizi savilktas komunikācijas. Ņemot kredītu dzīvoklis, cilvēks uzņemas lielas saistības un lielus maksājumus, tāpēc nevar būt pat runa par to, ka varētu paņemt kādu ātro kredītu dzīvokļa iekārtošanai.

| | Vērtējums: 5

Pilnīgi piekrītu, ka ņemt kredītu iekārtošanai, ja jau ir hipotēka, ir ļoti riskanti, ja ne pat stulbi. Labāk visu pamazām. Mēs ar vīru cēlām māju kādus gadus 5, tad vēl 5 iekārtojām. Kāda jēga būtu steigties, tāpat tas viss nolietojas ar laiku. Labāk pieticīgāk. :)

| | Vērtējums: 5

Pajautājiet iepriekšējam saimniekam, vai tajā dzīvoklī nav kāds noslepkavots vai uztaisījis pašnāvību. Dažkārt gadās, ka dzīvoklī mājo gars, kurš visus biedē. Paņemot kredītu, no tāda dzīvokļa būs grūti tikt vaļā, ja nesadzīvosiet ar garu.

Vērtējums: 1 2 3 4 5


Svarīgi! STARCRED.LV redakcija un administrācija nenes nekādu atbildību par ievietoto komentāru saturu un patur tiesības dzēst komentārus pēc saviem ieskatiem! Lūgums ievērot pieklājību un Latvijas likumdošanu, kā arī neizmantot šo sadaļu reklāmas nolūkos.