Kā ierīkot silto grīdu?

Siltā grīda ir lielisks apkures sezonas papildinājums, kas padara māju omulīgāku un kājām patīkamāku. Lai gan tās ierīkošana nav tik vienkārša kā parastas grīdas izveide, ģimenes locekļu labsajūtas dēļ noteikti ir vērts pacensties. Vairāk par silto grīdu veidiem un to ierīkošanu uzzināsiet šajā rakstā.

Siltās grīdas sistēma nodrošina vienmērīgu siltuma atdevi visā grīdas platībā, turklāt temperatūru iespējams regulēt un tā visā telpā ir vienmērīga. To bez īpaša aprīkojuma ir iespējams uzstādīt jebkurā dzīvoklī, un, nepieciešamības gadījumā, to var arī remontēt.

Silto grīdu var ierīkot zem flīzēm, dabīgā akmens, koka, betona, lamināta un pat paklāja. Tiek izšķirti trīs silto grīdu veidi.

Silto grīdu veidi

 • Ar ūdeni apsildāmas grīdas

Siltās grīdas veids, kam nepieciešams ūdens no centrālās apkures sistēmas. Uz grīdas pamatnes tiek ierīkotas caurules, pa kurām cirkulē ūdens, un tās nosedz grīdas konstrukcijas virskārta. Šo apsildāmo grīdu veidu vairāk izmanto privātmājās un telpās ar lielāku platību. Tāpat tās ir vieglāk ierīkojamas jaunceltnēs un ēkās, kas tiek renovētas, jo apsildes sistēma tiek izvietota uz grīdas konstrukcijas pamatnes, tātad ūdens caurules atrodas grīdas konstrukcijas vidusdaļā.

Ar ūdeni apsildāmas grīdas samazina ūdens uzsildīšanas izmaksas, jo tām nepieciešama vēsāka ūdens temperatūra, nekā standarta radiatoros.

 • Elektriskā grīdas apsilde

Citur Eiropā ļoti izplatīta ir māju elektriskā apsilde, bet Latvijā šādu mājsaimniecību ir samērā maz, jo pie mums elektrība ir dārga un cilvēkus šāds apkures veids nevilina.

Elektriskās grīdas vairāk piemērotas dzīvokļiem un nelielām telpām. Tām izmanto vai nu speciālu kabeli, kas iemontēts betona grīdā zem seguma, vai arī elektrisko paklāju, kuru iespējams ieklāt, ja grīdas pamatne jau ir izveidota. Tādējādi šo grīdas apsildes veidu var ierīkot arī tad, ja nav paredzēti apjomīgi remontdarbi. Sistēmas darbību regulē pie kabeļa pieslēgts termoregulētājs.

Elektriskās apsildes sistēmas ierīkošana ir salīdzinoši lētāka, tomēr tās ekspluatācijas izmaksas ir krietni augstākās nekā ar ūdeni apsildāmām grīdām.

 • Infrasarkanā siltā grīda

Ļauj lokāli uzsildīt grīdu, izmantojot ļoti plānu polimēra plēvi, kas izstaro infrasarkanos starus.

Silto grīdu priekšrocības

 • Ja telpa tiek apsildīta tikai ar siltajām grīdām, tad izpaliek radiatoru ierīkošana, kas citādi bojā telpas kopējo izskatu. Līdz ar to atbrīvojas arī vieta uz sienām, kas būtu jāatvēl radiatoriem.

 • Siltās grīdas nodrošina vienmērīgu siltumu visā telpā un novērš gaisa atdzišanu pie grīdas un sakaršanu pie griestiem.

 • Siltajās grīdās cirkulējošais ūdens ir vēsāks nekā radiatoros.

Silto grīdu trūkumi

 • Siltās grīdas telpu uzsilda lēnām, tādēļ vienmēr jāatceras sistēmu ieslēgt dažas stundas ātrāk nekā nepieciešams.

 • Ar ūdeni apsildāmās grīdas ierīkošana ir diezgan dārga, tomēr atmaksājas ilgtermiņā. Elektriskās grīdas apsilde ievērojami sadārdzinās patērētās elektrības rēķinu.

 • Elektriskās apsildes kabeļus nedrīkst ieklāt tieši zem mēbelēm.

 • Ja siltā grīda ierīkota zem parketa dēlīšiem, tie var deformēties un saplaisāt, tādēļ labāk izvēlēties citu grīdas seguma materiālu.

Siltās grīdas ierīkošana

Siltās grīdas ierīkošana jāsāk ar telpas mērīšanu, lai noteiktu nepieciešamā apsildes paklāja izmēru un elektropadeves vietu.

Tieciet skaidrībā, kur atradīsies vai jau atrodas iebūvētās mēbeles, tualetes pods, dušas kabīne un citi objekti, kas novietoti uz zemes, jo šajās zonās siltās grīdas ierīkošana nav nepieciešama. 10cm no sienām un minētajām mēbelēm jāatstāj brīvi no apsildes elementiem.

Tālāk jāsagatavo grīdas pamatne. Kārtīgi notīriet betona segumu un, ja izveidojušās plaisas vai robi, ieklāj grunts kārtu vai pašizlīdzinošo maisījumu betona virsmām 3mm – 20mm biezumā. Maisījuma kārtas biezums atkarīgs no betona virsmas bojājumu pakāpes.

Kad esat sagatavojuši grīdas pamatni, izklājiet elektrisko apsildes paklāju. Vispirms ar nepārtrauktības testeri pārbaudiet, vai tas nav bojāts. Ja uzrādītais mērījums atšķiras no ražotāja sniegtās informācijas, pārtrauciet siltās grīdas ierīkošanu un dodieties atpakaļ uz veikalu, kurā iegādājāties apsildes paklāju. Ja uzrādītais mērījums sakrīt, tad droši turpiniet iesākto.

Apsildes paklāja ieklāšanu sāciet no elektropadeves vietas, kur plānojiet ierīkot termostatu. Vietās, kur nepieciešams mainīt klāšanas virzienu, pārgrieziet paklāja tīklu un apgrieziet to nepieciešamajā virzienā. Nekādā gadījumā nepārgrieziet paklājā iestrādātos vadus! Ja esiet iegādājušies pašlīpošo paklājiņu, tad ieklāšanu veiciet ar lipīgo pusi uz leju, bet citos gadījumos paklāja nostiprināšanai pie betona pamatnes izmantojiet karstu līmi, javu vai līmlenti.

Pēc elektriskā apsildes paklāja ieklāšanas, pilnībā nosedziet to ar pašizlīdzinošo masu vai cementa javu apmēram 15mm biezumā. Izlīdzināšanai izmantojiet metāla lāpstiņu.

Masu ieklājiet ļoti rūpīgi, lai tā pilnībā nosegtu visu virsmu un izspiestos cauri paklāja tīklojumam. Tāpat arī masai jābūt vienā līmenī. Pēc tam ļaujiet tai sacietēt pēc ražotāja norādījumiem.

Siltās grīdas ierīkošana noslēdzas ar grīdas seguma ieklāšanu. Ja izmantosiet koka vai lamināta grīdas segumu, tad uz masas vēl jāuzklāj kartona plāksnes vai cits apakšslānis.

Ja silto grīdu ierīkojiet vannasistabā, virtuvē vai gaitenī, un grīdas segumam izvēlētas flīzes, tad noklājiet sacietējušo masu ar flīžu līmi un uz tās izvietojiet flīžu klāju. Flīzes lieciet citu pie citas cieši blakus. Pēc tam ļaujiet segumam nožūt, bet nākamajā dienā ķerieties klāt šuvju aizpildīšanai ar flīžu javu un špakteļlāpstiņu. Pēc tam ļaujiet javai nožūt un ar mitru drāniņu notīriet lieko masu.

Siltās grīdas izmaksas

Izmaksu aprēķini ir aptuveni un nosakāmi individuāli, jo viss sākas ar dažādu materiālu izvēli, ierīkošanu un citām pozīcijām. Atkarībā no grīdas konstrukcijas un nepieciešamajiem materiāliem, tie varētu būt 15–30 eiro/m², ieskaitot uzstādīšanu. Skaitliski izsakot elektriskās siltās grīdas ierīkošanu 200 m² mājai, kā arī instalāciju, tie ir aptuveni 2500–3000 eiro.

Apsildāmās grīdas ir drošs ilgtermiņa produkts. Ražotājs dod 50 gadu garantiju ūdenscirkulācijas grīdām un 20 gadu garantiju elektriskajām grīdām. Šādi termiņi attiecas uz gadījumiem, ja uzstādīšanas laikā ir ievēroti visi normatīvi.

Svarīgi

 • Cilvēki maldīgi uzskata, ka, izvēloties zemgrīdas apsildi padomju laikā celtajās mājās, telpas uzreiz piepildīs siltums. Bez kapitālā grīdas remonta ar atbilstīgu siltumizolāciju nav vērts runāt par lietderīgu siltumenerģiju, jo vecajās mājās liela daļa siltuma nonāk apakšējo kaimiņu griestos, nevis paliek dzīvoklī.

 • Kopš seniem laikiem pastāv stereotips, ka āderu vai strāvas ietekmes dēļ dzīvojamajās telpās nav labi likt siltās grīdas, taču tā tas nav. Tagad ļoti populāri ir ierīkot silto grīdu pilnīgi visā privātmājā un to var darīt gan pirmajā, gan otrajā stāvā.