Kā izvēlēties urbjmašīnu

Sieva jau nedēļu lūdz, lai pieliec kalendāru pie koridora sienas? Dēls aicina palīdzēt salabot datorgaldu? Meita – lai pieliec spoguli pie durvīm? Visus šos darbus varēsi viegli paveikt, ja tev būs pašam sava urbjmašīna. Bet, pirms skrien uz veikalu un nopērc kādu no tām, uzticoties pārdevēju ieteiktajam, ir dažas lietas, kuras tev vajadzētu zināt. Jo labāka urbjmašīna, jo plašākas tās iespējas un ilgāks kalpošanas laiks. Šajā rakstā uzzināsi, kā izvēlēties sev piemērotāko urbjmašīnu.

Katrā ģimenē ir ja ne šķūnītis, tad vismaz viens skapis, kurā glabājas instrumenti remontam. Dārgākie, cienītākie un lolotākie no visiem – urbjmašīnas. To veidi ir dažādi un izmantojums – ļoti plašs.

No vienkāršas līdz profesionālai

Urbjmašīnu ražotāji ir padomājuši par to, lai savu instrumentu atrastu gan saimnieks, kuram urbjmašīna nepieciešama mājas uzturēšanai kārtībā un nelielu remontdarbu veikšanai, gan meistars, kurš veic kapitālo remontu vai būvē māju no pamatiem.

Urbjmašīnas uzbūve nav sarežģīta – tā sastāv no motora un reduktora, kurā iestiprina patronu. Savukārt patronā stiprināms attiecīgajam darbam paredzētais uzgalis, piemēram, urbis.

Urbjmašīnu veidi

 • Parastā urbjmašīna. Neprofesionāla urbjmašīna derēs cauruma izurbšanai ķieģeļu sienā, kokā vai metālā. Šai urbjmašīnai var pievienot citu uzgali un izmantot kā skrūvgriezi – regulējot griešanās ātrumu, ar urbjmašīnu skrūves var gan ieskrūvēt, gan izskrūvēt. Vienkāršu mājsaimniecības darbu veikšanai pietiek ar urbjmašīnas jaudu ap 500 vatiem. Taču izurbt caurumu betonā vai, pievienojot miksera uzgali, samaisīt javu, ar šādu jaudu gan būs sarežģīti.

 • Triecienurbjmašīna. Tā veic to pašu, ko parastā urbjmašīna un vēl vairāk – kustību uz priekšu un atpakaļ jeb triecienu, ko nodrošina reduktora mehānisms. Trieciens nepieciešams, piemēram, lai izurbtu caurumu betonā vai citā ļoti cietā materiālā. Lai to izdarītu, vienkārši jāieslēdz urbjmašīna šajā režīmā. Triecienurbjmašīnas jauda var būt no 600 vatiem līdz vienam kilovatam.

 • Leņķa urbjmašīna. Leņķa urbjmašīnām urbis izvietots 90 grādu leņķī, paredzētas darbam ierobežotas piekļuves vietās.

 • Perforators. Perforators parasti jaudas ziņā krietni pārspēj triecienurbjmašīnu, un ar šo instrumentu var gan urbt, gan skaldīt. Tas nozīmē, ka var ne tikai urbt viscietākajā virsmā, bet arī, piemēram, izveidot sienā kanālus elektrības vadiem vai izkalt durvju ailu, sajaukt apmetuma masu, izurbt liela diametra caurumus vai skaldīt betonu. Perforatora jauda – no 780 vatiem. Svarīgs raksturlielums ir trieciena spēks, ko mēra džoulos (J), un triecienu skaits minūtē (4–6 tūkstoši). Profesionālajam perforatoram trieciena spēks var būt pat 20 džouli.

Urbjmašīna ar akumulatoru

Savulaik ar uzlādējamu akumulatoru kā enerģijas avotu bija pieejamas tikai skrūvjmašīnas, taču nu jau ražotāji spēj nodrošināt pietiekamu jaudu arī urbšanas funkciju veikšanai. Urbjmašīnai ar akumulatoru nenoliedzami ir priekšrocība, strādājot tur, kur nav ērti pieejama kontaktligzda. Vienīgā problēma – akumulators ir jāuzlādē. Informāciju par to, cik skrūvju ieskrūvēšanai ar vienu uzlādētu akumulatora pietiks, parasti var atrast uz instrumenta iepakojuma. Bet to, cik caurumu varēs izurbt, gan nevar konkrēti aprēķināt – jo lielāks izmantojamā urbja diametrs, jo ātrāk izlādēsies akumulators.

Akumulatora urbjmašīnas jaudu mēra nevis vatos, bet gan voltos. Viegliem pielabošanas darbiem mājas apstākļos var gluži labi noderēt vismazākās jaudas – 10,8 voltu – urbjmašīna. Ja nepieciešams, piemēram, sienā izveidot caurumus skrūvju dībeļiem, noderēs 14,4 voltu urbjmašīna. Tiesa, miksera uzgali pie tās gan nevarēs pievienot. Šādam nolūkam ieteicams izvēlēties jaudīgāku – 18 voltu – urbjmašīnu, kas jau uzskatāma par profesionālu instrumentu.

Akumulatoru veidi

Akumulatoru urbjmašīnas ir pieejamas ar vairāku veidu akumulatoriem. Akumulatora veids ietekmē to, kā to ieteicams lādēt – jebkurā laikā vai tikai tad, kad tas ir pilnībā izlādēts.

Veidi un to īpašības:

 • Li-Ion – litija jonu akumulators. Populārākais akumulatoru veids. Galvenā priekšrocība – šis akumulators nav kaprīzs, to drīkst uzlādēt arī tad, ja tas nav pilnībā izlādējies. Šim akumulatoram ir augsts enerģijas blīvums, niecīgs kapacitātes samazinājums un zema pašizlāde. Šāda akumulatora kapacitāte var būt diapazonā no 1,1 līdz 5,4 Ah. Maksimālais spriegums – 20 V. Maksimālais griezes moments litija-jonu akumulatoriem ir 950.

 • NiCd – niķeļa-kadmija akumulators. Šiem akumulatoriem piemīt augsta pašizlāde. Savukārt pluss ir stabilā darbība neatkarīgi no akumulatora uzlādes arī intensīvas lietošanas apstākļos. Šis akumulatora veids netiek lietots pārāk plaši vides apsvērumu dēļ, jo kadmijs ir toksisks metāls. Vēl kāds šo akumulatoru mīnuss – tos ieteicams lādēt tikai tad, kad tie ir pilnībā izlādējušies. Kapacitāte diapazonā no 1 līdz 2 Ah. Maksimālais spriegums 18 V. Maksimālais griezes moments 48.

 • LiHD – rets akumulatora veids tā cenas dēļ. Lieliska veiktspēja, ilgs darbības laiks, darba laikā uzsilst minimāli. Kapacitāte – no 1,5 līdz 5,5 Ah. Spriegums – ap 18 V. Griezes moments – ap 120.

Urbjmašīnas ar strāvas vadu

Nekas nav jālādē vai jāmaina, atliek vien iespraust vadu rozetē un darboties. Agrāk elektriskās urbjmašīnas bija ievērojami jaudīgākas nekā akumulatoru urbjmašīnas, taču pēdējos gados atšķirība vairs nav tik izteikta – akumulatori ar katru paaudzi kļūst arvien jaudīgāki. Taču strāvas urbjmašīnas svara ziņā parasti ir vieglākas nekā akumulatoru urbjmašīnas, kā arī – lielas ierīces, kurām nepieciešama ievērojama jauda, biežāk būs sastopamas tieši šādā veidā, pretējā gadījumā tām būtu nepieciešams tik liels akumulators, ka ierīci būtu grūti noturēt rokās.

Citi parametri urbjmašīnas izvēlē

 • Motora veids – jaunākie modeļi ir ar bezoglīšu motoriem, kas pagarina urbjmašīnas kalpošanas laiku.

 • Jauda – jo jaudīgāka ierīce, jo vienkāršāk būs tikt cauri visbiezākajām un cietākajām sienām. Urbjmašīnas jauda ir saistīta arī ar to, cik ilgi būs iespējams strādāt ar vienu akumulatora uzlādi.

 • Patronas veids – urbjmašīnas patronas var būt piemērotas arī skrūvgrieža uzgaļu ievietošanai, tādējādi par vienas ierīces cenu jūs iegūsiet gan urbjmašīnu, gan skrūvgriezi.

 • Reversa funkcija – darbos noder, ja urbjmašīnas funkciju klāstā ir arī reversā darbība. Tas īpaši svarīgi ir tad, ja urbjmašīna kalpo arī kā skrūvgriezis, jo skrūves mēdz būt nepieciešams gan ieskrūvēt, gan izskrūvēt. Urbšanā reversā funkcija ļauj bez grūtībām izvilkt ārā urbi, ja jācīnās ar kādu īpaši ietiepīgu materiālu.

 • Apgriezienu regulēšana – urbšanai vajag lielākus apgriezienus, skrūvēšanai – lēnākus, tāpēc regulēšana ir visai svarīga.

 • Svars – akumulatoru urbjmašīnas būs smagākas nekā ierīces, kas barojas no strāvas padeves rozetes. Taču ir neliela korelācija starp akumulatora izmēru un svaru un darbības ilgumu. Līdz ar to pirms iegādes ir jāapsver, kas ir svarīgāk – lai ierīci būtu viegli turēt rokā (piemēram, maziem ikdienas darbiņiem, kuros var palīdzēt arī bērni), vai tomēr svarīgāk ir tas, lai tai būtu ilgs darbības laiks.

Visus minētos parametrus var noskaidrot gan veikalā, gan arī izlasīt uz ierīces iepakojuma.

Kuru izvēlēties?

Pirms urbjmašīnas izvēles jāsaprot, kādiem darbiem tā tiks izmantota – pielabošanai, remontam vai būvniecībai. Jo lielāka ir instrumentam paredzamā slodze, jo jaudīgāka un attiecīgi dārgāka urbjmašīna jāizvēlas. Ja nepieciešams izurbt caurumu gleznas, gaismas ķermeņa, plauktiņa pielikšanai vai urbjmašīna vajadzīga skrūvju skrūvēšanai, tā nebūt nav jāpērk maksimāli jaudīga un ļoti dārga. Bet, ja, piemēram, būs jāurbj liela diametra caurumi vai urbjmašīnai jāpievieno mikseris krāsas vai flīžu javas sajaukšanai, jāraugās uz dārgāko urbjmašīnu pusi. Svarīgs izvēles faktors noteikti ir zīmols.

Nebūtu prātīgi pirkt nezināma nosaukuma urbjmašīnu par nepilniem divdesmit eiro – tā, visticamāk, ražota Ķīnā un no vislētākajiem izejmateriāliem. Var, protams, paveikties, un ļoti retas izmantošanas reizes savu spēju robežās instruments izturēs gluži labi, taču tas ir riskants pasākums. Pazīstamie zīmoli piedāvā gan kvalitatīvus neprofesionālos instrumentus par gluži pieņemamām cenām, gan profesionālo tehniku, kurā ir vērts ieguldīt līdzekļus, ja instruments nepieciešams mājas būvniecībā. Latvijas tirgū atzīti ir, piemēram,Bosch, Makita, Dewolt, arīSkillunAEGinstrumenti. Tiesa, pat slavena zīmola urbjmašīna var būt ražota Ķīnā, taču no kvalitatīviem materiāliem un stingrā kvalitātes uzraudzībā. Lai savā izvēlē nekļūdītos, drošāk ir uzticēties zināmam ražotājam – arī vislētākā šāda ražotāja urbjmašīna, visticamāk, būs krietni labāka par nezināma nosaukuma instrumentu. Ar kādiem tēriņiem jārēķinās? Laba ražotāja mājsaimniecībā izmantojamas neprofesionālās urbjmašīnas cena diez vai būs zemāka par 30–40 eiro. Līdzīga profesionālā urbjmašīna maksās divreiz vairāk. Bet, ja līdzekļi ļauj, uz šo instrumentu taupīt nevajadzētu.

Pērkot urbjmašīnu, komplektā parasti ir arī otrs rokturis, lai instrumentu varētu turēt ar abām rokām, un lineāls urbuma dziļuma kontrolei. Urbju uzgaļu komplektā nav, tie jāpērk atsevišķi. Daži urbjmašīnu ražotāji, piemēram,BoschunMakita, ražo arī urbjus, tomēr nav tā, ka, izvēloties noteikta zīmola urbjmašīnu, arī urbji obligāti jāpērk no tā paša ražotāja.

Kā pareizi lietot?

Jāņem vērā, ka, piemēram, neprofesionāla, mājsaimniecībām paredzēta urbjmašīna nav visvarena. Ja arī tai var pievienot mikseri, tad tikai mazo; ja jāizurbj kokā kāds lielāka diametra caurums, tad ik pa brīdim jāļauj urbjmašīnai atpūsties, bet, ja jāurbj metālā, tad urbja uzgalis nedrīkst būt lielāks par 13 milimetriem.

Galvenā problēma ir urbjmašīnas lietotāja neuzmanība pret instrumentu, pārslogojot to un ļaujot tam pārkarst. Nākamā – urbšana ar materiālam neatbilstošu urbi. Tāpat svarīgi pēc izmantošanas neaizmirst instrumentu ārā, lietū. Ja tā tomēr gadījies, urbjmašīnai jāļauj izžūt, novietojot to siltumā. Ja ar urbjmašīnu strādā laukā aukstos laika apstākļos, ienesot instrumentu telpās, jāļauj tam aklimatizēties vismaz stundu, un tikai tad var darbināt atkal.

Garantija – divi gadi

Garantijas remonts attiecas uz rūpniecisku brāķi vai situācijām, kad, pareizi izmantojot, instrumentam rodas bojājums. To izvērtē speciālists, saņemot urbjmašīnu garantijas remontā. Savukārt garantija neattiecas uz mehāniskiem bojājumiem, kas radušies urbjmašīnas īpašnieka nemākulības dēļ vai apzināti veicot neatbilstošus darbus, piemēram, izmantojot mājsaimniecībai paredzēto urbjmašīnu ikdienā būvniecībā.

Kā kopt?

Ilgstoši strādājot ar urbjmašīnu putekļainā vidē, pa ventilācijas vietām putekļi iekļūst korpusa iekšpusē. Lai no tiem atbrīvotos, talkā jāņem putekļusūcējs un, pieliekot tā cauruli pie ventilācijas spraugām, jāizsūc. Šādu apkopi nenāktu par ļaunu veikt arī profilaktiski.

Jāraugās, lai, urbjot griestos, urbjmašīnas patronā nesakrīt netīrumi. Parasti par to liecina grūtības patronu aizskrūvēt. Lai izvairītos no putekļiem, no gumijas vai plastikāta var izgriezt apaļas formas aizsargu un uzvilkt uz urbja.