Kā pašam uzcelt māju un ietaupīt lielu naudu?

Vēlies tikt pie sava namiņa un meklē informāciju, kā pašam uzcelt māju, ietaupot milzīgus naudas līdzekļus? Esi pareizajā vietā, jo mēs pastāstīsim, kādi ir paši lētākie būvniecības risinājumi, lai uzceltu māju pašu rokām. Seit būs reāls piemērs.

Ar ko sākt, ja vēlies būvēt māju?

Pirmais, kas ir jāizdara, ja vēlies pašu spēkiem būvēt māju, ir jānolaižas uz zemes un kārtīgi jāaprēķina, ko tieši vari atļauties. Protams, sākumā visi meklē kaut ko skaistu un foršu, meklējot vietu tuvāk pilsētām, tuvāk skaistajām ainavām u.tml. Tas viss ir labi, taču tas viss arī maksā. Pieticība šeit nav nekas nosodāms, tāpēc labāk būtu meklēt zemes pleķus kaut kur tālāk par to zonu, kurā šī zeme ir mākslīgi uzcenota. +/- 50 km robežās jau var atrast zemes gabalus, kuru cenas ir samērīgas. Jums ir jāmeklē zemes gabali, kuriem ir pievilkta elektrība vai tās pievilkšana neprasīs lielus līdzkļus. Ir gadījumi, kad cilvēki nopērk zemi par 3000 euro, bet elektrības pievilkšana tiem izmaksā 8000 euro. Ja tam klāt nāk vēl izmaksas par ūdens urbumu, kanalizāciju un piebraucamā ceļa izveidi, tad līdz tam, kā jūs sāksiet būvēt māju, jūs jau paliksiet par nabagiem. Šim visam ir jāpievērš uzmanība un savos plānos ir jāiekļauj opcijas par inženierkomunikāciju izveidi. Noteikti pievērsiet uzmanību arī tam, kādi jums apkārt ir kaimiņi, varbūt pat aprunājaties ar viņiem, lai uzzinātu nozīmīgas nianses. Piemēram, vai ziemā tiek tīrīti ceļi un, vai vasarā tie tiek atputekļoti. Noskaidrojiet visu, kas saistīts ar ceļa uzturēšanu. To var izdarīt arī sazinoties ar pašvaldību. Atcerieties, ja gar jūsu zemi iet grants ceļš, jums var nākties dzīvot milzīgos putekļos.

Cik lielu zemes gabalu izvēlēties priekš mājas?

Jo mazāk, jo labāk. Ja nevēlies veikt kaut kādus lauksaimniecības darbus un ganīt govis vai kazas, tad lielas zemes platības nebūs tavs sabiedrotais. Zemes platība ir jāaprēķina pēc vajadzībām. Variet ieplānot nelielu dārziņu, vietu čilošanai, pirtij, garažai un šķūnim, protams, pašai mājai arī. Tas viss var iekļauties +/- 3000 kvadrātmetros, var iespiesties arī 2000 kvadrātmetors. Pilsētās bieži vien cilvēki ir iespiedušies zem 1000. Neplānojiet sev milzīgu parku un dīķus, jūs to visdrīzāk nespēsiet pavilkt. Sapņi ne vienmēr ir roku rokā ar realizāciju, tāpēc neuzņematies pārāk daudz. Zeme prasa arī darbu - ir jāpļauj, jāgrābj lapas, jālīdzina kurmju rakumi u.tml. Ja jums būs dārzs, tad tas arī prasīs savu darbu, laiku un ūdeni. Par šo visu ir jāpdomā jau iepriekš, lai nav tā, ka savu zemi uztaisīsiet par aizaugušiem džungļiem. Pārāk liela zeme jums radīs arī lielas izmaksas gan uzturēšanā, gan nekustamā īpašuma nodokļa apmērā. Lielāka zeme arī liks vairāk aizņemties, ja nebūsiet naudu sakrājuši paši. Ja jūs esat ļoti turīgi cilveki (biezie), šo rakstu tālāk var nelasīt.

Vai ņemt hipotekāro kredītu zemes iegādei?

Tā kā nelielas zemes platība nemaksās astronomisku naudu un būs robežās līdz 5000 euro, tad domāt par aizdevumu zemes iagādei, sevišķi, ja plānots ir celt arī māju un visu pārējo saimniecību, ir lieki. Labāk ši naudu ir sakrāt, nevis paņemt 5000 euro kredītu, piemaksājot par to klāt 2500 procentos. Par 2500 euro jūs droši varēsiet jau ieliet pamatus un uzcelt kau tkādu daļu no mājas karkasa. Ja vien ir iespēja, labāk pavelciet laiku unu pakrājiet. Tā kā pa reizei mūs piemeklē krīzes, kuras atstāj zīmogu uz nekustamā īpašuma tirgus, ir vērts iekrāt un nogaidīt, kad zemes cenas ir nokritušās pašā zemākajā līmenī. Ja jums nav iespēja iekrāt naudu, tad visdrīzāk jūs nemaz neesat gatavi īpašuma iegādei, uzturešanai un attīstīšani. Steigties šeit nevajag, vajag visu darīt ar pārliecību un brīviem līdzekļiem, apejot pārgalvību, steigu un kredītus.

Mājas būvniecības pirmie soļi

Kad būsiet tikuši galā ar zemi, būs pienācis laiks domāt par māju. Viss sāksies ar jūsu skicēm uz papīra un nopietnu interneta ķemmēšanu, lai smeltos idejas sava mājokļa iekārtošanai. Un te ir mazliet jāpiebremzē. Lai arī sākumā var likties, ka jums būs mājoklis kā ārzemju filmās, iznākums var būt pavisam cits. Viss ir atkarīgs no jūsu finansiālajām iespējām un prasmēm darīt kaut ko pašiem. Ja viss tiks uzticēts arhitektiem un celtniekiem, iznākums būs kā sapņos, taču izmaksas arī būs ārpus realitātes. Ja māja būs bez arhitektoniskā šedevra elementiem, visu ieturot minimālismā, ja šo visu spēsiet celt pašu rokām, tad sapnis par savu namiņu jau būs reāls. Tātad, jāsāk ir ar skicēm, kuras liks pārdomāt telpu izvietojumu, lielumu un iekārtojumu. Ja jums neplānojas super kuplā ģimene, nepārspīlējiet ar telpu skaitu un platībām. Jo mazākas būs telpas, jo mazāk būs jāmaksā par to uzturēšanu un apsildīšanu. Pēc pieredzes varam teikt, ka pieaugušo guļamistabai pietiks ar 16 m2, bet bērna istabai ar 12, virtuvei var nepažēlot arī kādus 16 m2, pie tam, to var apvienot ar visu un atpūtas zonu, tādā veidā ietaupot vietu. Ja jūs esat +/- 4 cilvēku ģimene, tad ideālajā variantā jums būs vienstāvu māja ar kaut kādiem 120 m2. Kāpēc vienstāvu? Tāpēc, ka to būs vienkāršāk un lētāk uzcelt, to būs vieglāk kopt un apdzīvot. Pienāks laiks, kad jūs bērni aizies pieaugušo dzīvē un jums ar savām vecajām kājām būs jāložņā uz otro stāvu, lai tukšajās telpās novāktu putekļus. Pie tam, tas viss būs jāapkurina, tas viss radīs papildus darbu un papildus izmaksas. Ja jūs tas apmierina, variet celt kaut vai 3 stāvu ēku.

Kad viss ir saplānots - kārtojam juridiskos jautājumus

Tā kā pie mums nav atļauta patvaļīga būvniecība, būs jāievēro likumi un kārtība, kādā tiek realizēti mājas būvniecības darbi. Pirmais solis pēc ideju ģenerēšanas ir projekta izveide, kuru veiks arhitekts. Viņš pārnesīs jūsu skricelējumus visiem saprotamā un juridiski nostiprinātā formātā. Jums būs jāpsatāsta viņam visas savas vēlems, savukārt arhitekts jums mazliet piekoriģēs plānus, saliekot visu pa būvnormatīvu plauktiem. Kad projekts būs gatavs, jums būs jādodas uz tuvāko būvvaldi, kur jums pastāstīs, kas nepieciešams, lai saņemtu buvprojektam atbilstošo būvatļauju. Visdrīzāk no jums prasīs zemes robežplānu, pašvadlības atļauju un vēl kādu dokumentu, kas apliecinās tiesības būvēt uz sava zemes gabala. Bieži gadās, ka cilvēks nav iedziļinājies un uz tā zemes iet kaut kādi elektības kabeļi, stabi vai gāzes vadi, gadās arī pārāk tuvs ceļš vai meliorācijas sistēmas, kas var būtiski ietekmēt mājas izveitošanu vai būvniecību kā tādu. Kad viss būs noskaidrots, būvvaldē jums liks apmaksāt nodevas un izsniegs būvatļauju. Tas būs jūsu dokuments, kurš ļaus kādu gadu vai divus celt savu sapņu pili. Un jāceļ tā būs pēc arhitekta izveidotā projekta, ievērojot visus izmērus un augstumus. Nekāda pašdarbība nebūs pieļaujama, ja vien jums nebūs skaidrība par sekām, ko tas viss var radīt, piemēram, konstrukciju izmainas var ietekmēt ēkas izturību un noeteikti prasīs arī proejta izmaiņas. Šīs izmaiņas prasīs arhitekta darbu un inventerezāciju, kura arī nebūs bezmaksas pasākums. Tāpēc ir svarīgi jau sākumā visu izplānot, lai nav jātērē nauda uz katru izmaiņu, kura jums radīsies nepārdomāta būvniecības procesa laikā.

Kad papīri ir kārtībā - sākam veidot pamatus

Pamati ir pats galvenais ir visā. Uz sliktiem pamatiem var saplaisāt pat ļoti laba māja. Protams, ja māja būs no koka, tad par plaisām var nesatraukties un pamatu izveide šādam konstrukcijas veidam nebūs sarežģīta. Jāsaka, ka tieši koka karkasa mājas ir tās, kuras ļauj ietaupīt naudu jau no paša būvniecības sākuma. Koaka mājs pamati var būt vienkārši iebetonēti stabiņi, nevis milzīga betona lenta. Stabiņi jums izmaksās samērā nedaudz un jau pēc dāžām dienām jūs varēsiet uz tiem veidot koka karkasu. Lentas gadījumā, sevišķi, ja jums būs izrakta milzīga bedre priekš pamatiem, viss būs ilgāk un dārgāk. Koka karkasa mājai šādi milzīgi ieguldījumi nav nepieciešami, tāpēc, ar pamatu izveidi var tikt galā pat viens cilvēks. Izrakt bedrītes, ieliet nelielas pēdas, uz kurām uzlikt nelielus veidņus priekš stabiņiem vai pasaukt tehnisku, kura izurbs zemē speciālus caurumus ar pamatnes paplašinājumu, neradīs nekādas problēmas. Pamatu veidi ir dažādi, mēs izceļam tikai vienkāršāko un lētāko - satbiņu betonēšana ar koka vaidņiem vai ventilācijas caurulēm. Kas jums liksies ērtāk un pieejamāk, to arī izvēlaties. Kad pamati būs izveidoti, varēsim domāt par karkasa celšanu, bet par to mēs parunāsim jau drīzajā raksta papildināšanā.

Atstāt komentāru