Kas ir kredītkarte un kas debetkarte - atšķirības

Kreditora
nosaukums
Maksimālā
summa
Aizņemties
ātro kredītu
Izsniegšanas
laiks
Pirmais
bez maksas
Vecuma
ierobežojums
Procentu likme
Darba laiks
1000
Atsauksmes (1)
10 min
300
20 - 70
12
08:00-22:0008:00-22:00
1500
Atsauksmes (5)
10 min
250
21 - 75
27
08:00-22:0009:00-18:00
  1. » Sākums
  2. » Kredītu blogs
  3. » Kas ir kredītkarte un kas debetkarte - atšķirības

Šodienas ekonomiskā pasaule nav iedomājama bez bezskaidras naudas darījumiem. Pēdējo aptuveni 10 gadu laikā norēķini ar bankas maksājumu kartēm ir kļuvuši ļoti populāri. Ir taču tik ērti nebaidīties, ka saņemtais lielais algas žūksnis netiks nozagts algas dienā, jo garnadži ir ļoti veikli. Tomēr, ja arī gadās kļūt par zagļa upuri, un maks ar maksājumu kartēm ir nozagts, ir iespēja pazvanīt bankai, lai tās tiktu nobloķētas. Līdz ar visu tehnoloģiju attīstību, arī bankas kartes attīstās, kā arī tiek nepārtraukti pilnveidota to drošība. Zagļi un krāpšanas meistari diemžēl arī attīstās līdzi laikam, tie domā, kā izkrāpt no cilvēkiem viņu naudu, piemēram, bankomātiem uzlikt dažādas neredzamas lietas, kuru dēļ tiek izkrāpti kartes dati vai nozagta nauda. Ir dažādu veidu maksājuma kartes – gan kredītkartes, gan arī debetkartes.

Kas ir kredītkarte un kas debetkarte

Debetkarte ir norēķinu karte, ar kuras palīdzību ir iespējams veikt bezskaidras naudas maksājumus gan Latvijā, gan arī ārzemēs dažādos veikalos un iestādēs, kā arī veikt pirkumus internetā. Ar debetkarti var iepirkties tik daudz, cik kartes īpašniekam norēķinu kontā ir līdzekļu. Kad līdzekļi beidzas, iepirkties ar karti nav iespējams. Būtība ir tāda pati kā naudas makam – cik maciņā, tik var iztērēt. Debetkartes lielākoties ir algas kartes vai arī tās tiek noformētas, lai, pēc norēķinu kontā saņemtās pensijas vai kāda pabalsta, ar debetkartes palīdzību varētu saņemto naudu tērēt gan tirdzniecības vietās, kur tas ir iespējams, gan arī iegādājoties dažādas lietas internetā, kā arī izņemt naudu bankomātos. Ir dažādi debetkaršu veidi – gan banku izsniegti, gan arī dažādu pakalpojumu sniedzēju izsniegtas maksājumu kartes.

Bankas izsniegtās debetkartes ir dažādas – jauniešiem paredzēta debetkarte, kuru izsniedz bērniem jau no 7 gadu vecuma, gan ISIC karte, kas domāta skolēniem un studentiem, lai papildus elektronisko norēķinu veikšanai tie varētu apliecināt savu identitāti, kā arī klasiskās debetkartes vai pat skolotāja karte, kas papildus debetkartes funkcijām apliecina profesijas un statusa identifikatoru. Arī dažādi pakalpojumu sniedzēji, piemēram, degvielas uzpildes stacijas piedāvā noformēt degvielas debetkarti. To darbības princips ir tāds, ka no sākuma tiek veikta naudas iemaksa debetkartes kontā, kas nozīmē to, ka degvielas debetkarte ir priekšapmaksas karte, jo norēķināties ar šāda veida debetkarti var tikai tad, ja kontā ir līdzekļi.

DUS paralēli iespējai norēķināties gan par degvielu, gan arī veikt citus pirkumus DUS piedāvā individuālas atlaides ne tikai degvielai, bet arī automašīnas mazgāšanai vai citām precēm, ko var iegādāties uzpildes stacijas veikalā. Kredītkarte veic tās pašas funkcijas, ko debetkarte, tomēr tā atšķiras ar to, ka pēc tam, kad cilvēka personīgie līdzekļi norēķinu kontā ir beigušies, tam ir iespēja saskaņā ar noslēgto līgumu un piešķirto kredītlimitu, turpināt veikt pirkumus ar kredītkarti vai izņemt skaidru naudu bankomātos gan Latvijā, gan pasaulē. Bankas, izvērtējot individuāli klientu maksātspēju, nosaka kredītlimitu, ko cilvēks var izmantot tam vajadzīgos brīžos. Kredītkarte sniedz iespēju vienmēr tikt pie naudas, ja savi līdzekļi ir beigušies vai nav pietiekami. Bankas piešķirtais kredītlimits ir kredīts, par kuru izmantošanu ir jāmaksā kā par jebkuru aizdevumu.

Kredītkartes un debetkartes ir dažādas

Arī kredītkaršu veidi, tā pat kā kredītu veidi, ir un to sniegtie piedāvājumi ir dažādi – ir iespējams noformēt kredītkarti ar fiksēto maksājumu, gan arī izmantot bezprocentu periodu, kas sniedz iespēju par aktuālā mēneša pirkumiem nemaksāt procentus. Ērti ir tas, ka par izmantoto piešķirtā kredītlimita naudu ir jāmaksā procenti, bet iztērēto naudu var atmaksāt jebkurā brīdī, kad tas ir iespējams. Līdzīgi, kā degvielas debetkartes, ir iespējams noformēt arī degvielas kredītkartes, kas sniedz iespēju par iegādāto degvielu vai citiem pirkumiem norēķināties ar pēcapmaksu. Lai arī nauda tagad ir arī elektroniskā veidā, cilvēki nevar norēķināties tikai un vienīgi ar bankas kartēm. Tas patiešām ir ļoti ērti un izdevīgi, tāpēc arī ir plaši pielietojami.

Ir ļoti daudz pakalpojumu sniedzēju un veikaliņu, kuros joprojām var maksāt tikai skaidrā naudā. Ne tikai mazos veikalos un tirgū, bet arī sabiedriskajā transportā vienmēr līdzi jābūt skaidrai naudai. Vecāka gada gājuma cilvēki vēljoprojām nevar pieņemt digitalizēto pasauli, pensijas dienā tie dodas uz banku vai bankomātā izņem visu savu pensiju. Tomēr uzkrājumus tie ir sākuši noguldīt vai turēt bankā, jo tādejādi tie tiek pasargāti no zagļiem, kuri nepārtraukti dažādos veidos mēģina izkrāpt vai nozagt naudu. Lai arī attiecīgās iestādes nepārtraukti pilnveido elektronisko maksājumu drošību, arī mums pašiem ir jāsargā ne tikai savs maks ar kartēm, bet arī kartes lietošanas PIN kods, kā arī citi personas dati. Izbaudiet iespējas, ko jums sniedz norēķināšanās ar kredītkarti vai debetkarti.

Kas izdevīgāks, ātrie kredīti vai kredītkarte?

Ja salīdzina šos divus pakalpojumus, tad droši var teikt, ka tie atrodās pavisam citās plaknēs, kur ir gan citas summas, termiņi, procentu likmes un izsniegšanas nosacījumi. Ātrie kredīti ierasti tiek izsniegti uz mazu termiņu un tiem ir samērā liela procentu likme. Ja kredītkartēm šī procentu likme tiek aprēķināta gadā, tad ātrajiem kredītiem uz to termiņu, kurā tiks izmantots naudas aizdevums. Paņemsim par piemēru aizdevumu 100 euro apmērā. Ja ņemsiet uz mēnesi 100 euro ātro kredītu, tad pie procentu likmes 25% būs jāatdot 125 euro. Ja ņemsiet aizdevumu bankā, izmantojot savu kredītkarti, tad pēc mēneša nāksies atdot 12 reizes mazāk, jo maksāsiet tikai par to laika posmu, kurā izmantosiet Jums piešķirto limitu. Ir jāsaprot, ka situācijas ir dažādas un ne vienmēr banka aizdos, tāpēc ātrie kredīti var būt kā dārga alternatīva kredītakrtēm.

Maksājumu kartes ir izdevīgas, bet vai drošas?

Katru dienu arvien vairāk bezskaidras naudas maksājumi ienāk mūsu ikdienā. Lai kā mēs to nevēlētos, viss iet uz to, ka jau ne tik tālā nākotnē skaidrās naudas esamība mūsu maciņos saruks līdz minimumam. Jau tagad maciņos ir vairāk kredītkaršu un klienta karšu kā skaidrās naudas, kas no laika gala cilvēkiem bija līdzās. Maksājumu kartes ir ieņēmušas stabilu vietu mūsdienu finanšu sistēmā. Tagad nauda caur rokām iziet ar vien retāk, jo elektroniskās norēķinu sistēmas ir novedušas pie tā, ka viss tiek fiksēts ar dažāda veida nolasīšanas ierīcēm. Cilvēki jau tik tālu pieraduši pie šīm ierīcēm, ka nevar iedomāties dzīvi bez bankomātiem, interneta bankām un dažādiem maksājuma veidiem internetā. Laikam jau tas ir tikai normāli, jo evolūcija dara savu, tomēr ne viss ir tik vienkārši par labu karšu lietotājiem.

Skaidrā nauda tā visa priekša nobāl, un ne reti gadās, kad cilvēks vispār nav turējis rokās visas pieejamās banknotes vai monētas, kas ir laistas apgrozībā. Kad Latvijā vēl bija lati, tad reti kurš bija turējis rokās 500 latu banknoti, protams, tā nebija maza nauda. Taču, kā iemeslu tam var minēt arī to, ka visas algas tika un tiek pārskaitītas elektroniski, tāpēc tikt pie tādas banknotes bija grūti. Tagad, kad mums ir eiro, cilvēki arī vēl nav turējuši rokās visas banknotes, jo ierasti cilvēki saņemto algu tērē tieši ar maksājumu kartēm. Tagad mēģināsim izprast, kam tad ir izdevīgas maksājumu kartes, kāpēc samazinās skaidrās naudas darījumi. Sāksim ar to, ka virtuālo naudu, kas pieejama ar plastikāta karšu lietošanu, ir ērtāk lietot – visus uzskaites un pārskaitīšanas darbus veic elektronika un algoritmi.

Ar kredītkartēm un debetkartēm var justies drošāk

Maksājumu karšu lietošanas gadījumā parādās arī papildus drošība, jo nēsāt līdzi lielu naudas maisu ir ļoti riskanti tīri no fiziskās drošības aspektiem. Nekad nevar zināt, kad un no kurienes uzradīsies kāds izbadējies laupītājs vai zaglis. Maksājumu karšu gadījumā zaglis tiks vien pie kartes, nevis naudas. Pie šāda scenārija, kartes īpašnieks uzreiz var sazināties ar banku un nobloķēt karti, tad ļaundaris vairs neko nespē ar to izdarīt pat, ja būs ticis arī pie pieejas datiem jeb PIN koda. No drošības viedokļa visas kredītkartes un debetkartes ir ļoti drošas, ja nesaista atsevišķus gadījumus, kad krāpnieki tiek pie šo karšu datiem, nozogot tos ar speciālajām ierīcēm. Vēl viens pluss šīm kartēm ir tas, ka lielveikalos, kur cilvēki cenšas iepirkt lielāku daudzumu preču, nav jātērē laiks uz skaidrās naudas skaitīšanu dubultā.

No sākuma taču naudu saskaita pircējs, tad kasieris, tad vēl jāskaita atlikums. Elektroniskajos norēķinos, ko Latvijā nodrošina First Data, tas viss notiek automatizēti, tāpēc rindas iziet raitāk. Visā visumā redzam tikai plusus, bet vai varam pateikt arī kaut ko sliktu par maksājuma kartēm? Kā pirmo slikto lietu var minēt to, ka tērēt elektroniski ir daudz vieglāk un nekontrolējamāk. Veiktajos pētījumos ir konstatēts, ka cilvēks var tērēt līdz pat 25% vairāk tikai tāpēc, ka nejutīs un neredzēs skaidro naudu. Viss slēpjas cilvēka psiholoģijā, jo nejūtot reālo vērtību, cilvēks rīkojas daudz neapdomīgāk un brīvāk. Kā piemēru var minēt azartspēļu industriju, kur savi naudas līdzekļi ir jāsamaina konkrētā kazino uzskaites vienībās, piemēram, "fiškās". Tā nu sanāk, ka virtuālās naudas priekšrocības mums var nodarīt arī pāri, ja nespēsim būt pietiekami atbildīgi.

Overdrafts un kredīti var būt kopā ar maksājumu kartēm

Kā vēl viens no mīnusiem ir overdraftu un dažādo kredītu pieejamība, kurus elektroniskā veidā var nokārtot dažu minūšu laikā. Kredītkaršu gadījumā cilvēks paļaujas uz to, ka viņam ir ne tikai sava nauda, bet vēl arī parocīgs kredīts, ko viņš var izmantot, tāpēc pastāv iespēja iztērēt vairāk kā patiesībā ir. No psiholoģiskās puses ir tā, ka šo virtuālo naudu, kas ir kredītkartē, mēs neuztveram kā īstu, tāpēc salīdzināt ar iekrāto naudu cūciņā to nevar. Ja paskatās dziļāk, tad uz šīs elektroniskās naudas ir izveidojušās daudz un dažādas tendences, cilvēki vairāk dzīvo uz kredīta, cilvēki mazāk seko tēriņiem un cilvēkos pazūd naudas vērtības apzināšanās.

Bēdīgi ir arī tas, ka daudzu kredītkaršu limits var tikt pārtērēts, un tad, kad tiks saņemta alga, banka automātiski paturēs to sev, iedzenot cilvēku nabadzībā. Protams, uzreiz tas nenotiks, jo katrs jau kaut kā izdomā veidus, lai izkļūtu no nelieliem parādiem. Taču pieredze rāda, ka aizraušanās ar kredītiem noved pie vēl lielākiem parādiem. Nemeklējot iespēju papildināt savu budžetu, nemēģinot optimizēt savus izdevums un taupīt, cilvēks padodas sistēmai, kas no viņa izsūks pēdējo centu. Maksājumu kartes, kuras ir gan kā kredītkartes, gan debetkartes, tik tiešām ir ērts norēķinu veids, tomēr tas nav labāks par skaidras naudas norēķiniem, ja mēs gribam palikt pie patiesās naudas vērtības, kuru var sajust un novērtēt.

| Autors: starcred.lv logo

Neaizmirstiet padalīties ar draugiem: Facebook, Draugiem, Linkedin, Google+ un Twitter...

Atsauksmes: 3 | Vērtējums: 4.3

| | Vērtējums: 5

Es neko nesaprotu no šim lietām. Kāpēc te tik kvēli tiek apspriestas norēķinu kartes, kas te tāds nesaprotams vai pārprotams? Kā redzu, tad doma ir bijusi salīdzināt kartes ar nebanku kredītiem, pareizi saprotu?

| | Vērtējums: 4

Ātrie kredīti nekad nebūs izdevīgi, to nu gan vajadzētu iekalt ar trekniem burtiem. Šādiem kredītiem vispār nav nekādu analoģiju ar kredītkartēm, tie ir pilnīgi dažādi pakalpojumi, kur vienā gadījumā tiek paņemts dumjš aizdevums uz lieliem procentiem, bet otrā gadījumā tā ir kontrolēta bankas piedāvājuma izmantošana. Ja cilvēkam nav skaidrs, kas ir izdevīgāks, labāk vispār negramstīties ne pie kredītiem, ne tām kartēm ar pieejamo, bet vēl nenopelnīto naudu.

| | Vērtējums: 4

Jā, bankas ir izdevīgākas kā ātro kredītu kompānijas, tikai bankā nav tik viegli tikt pie tā kredīta. Ja vēl sabojāta kredītvēsture, tad uz normālu kredītkarti var necerēt.

Vērtējums: 1 2 3 4 5


Svarīgi! STARCRED.LV redakcija un administrācija nenes nekādu atbildību par ievietoto komentāru saturu un patur tiesības dzēst komentārus pēc saviem ieskatiem! Lūgums ievērot pieklājību un Latvijas likumdošanu, kā arī neizmantot šo sadaļu reklāmas nolūkos.