Kredītkarte, debetkarte un kredītlīnijas kredītkartes

Vēlies uzzināt vairāk par maksājumu kartēm? Pastāstīsim - kas ir kredītkarte, kas ir debetkarte un, kas ir speciālās kredītlīnijas kredītkartes. Mūsdienās šie norēķinu līdzekļi ir kļvuši ātrāki, pieejamāki un drošāki, tāpēc klasiskā pieeja naudas apritei pamazām iet uz norietu. Kāpēc? Mēģināim saprast.

Šodienas ekonomiskā pasaule nav iedomājama bez bezskaidras naudas darījumiem. Pēdējo aptuveni 15 gadu laikā norēķini ar bankas maksājumu kartēm ir kļuvuši ļoti populāri. Ir dažādu veidu maksājuma kartes – gan kredītkartes, gan arī debetkartes, gan speciālās kredītlīnijas kredītkartes. Pateicoties mūsdienu tehnoloģijām, vairs nav jānēsā līdzi naudas somiņas vai milzīgie maki un jāsatraucas par savas naudas fizisko drošību. Ir taču tik patīkami justies drošam, ka saņemtais lielais algas žūksnis netiks nozagts vai pazaudēts. Tomēr, ja arī gadās nozaudēt maku vai kļūt par zagļa upuri, cilvēkam ir iespēja pazvanīt bankai, lai karte tiktu nobloķēta. Banknošu un monētu gadījumā jūsu naudu saglābt šādā situācijā būtu neiespējami. Līdz ar visu tehnoloģiju attīstību arī banku kartes attīstās, kā arī tiek nepārtraukti pilnveidota to drošība, kas ļauj justies vēl drošāk. Zagļi un krāpšanas meistari diemžēl arī attīstās līdzi laikam, tie domā, kā izkrāpt no cilvēkiem viņu naudu, piemēram, bankomātiem uzliekot dažādas neredzamas lietas, kuru dēļ tiek izkrāpti kartes dati vai nozagta nauda, kā arī tie nesmādē izkrāpt datus internetā.

Kas ir kredītlīnijas kredītkarte?

Tā kā kreditēšanas un moderno tehnoloģiju tirgus nepārtraukti attīstās, mums nākas saskarties ar arvien jauniem finanšu produktiem. Viens no tiem ir kredītlīnijas kredītkarte, kura ļauj saņemt naudas aizdevumu uz speciāli izveidotu karti ar noteiktu kredītlimitu. Šis pakalpojums paliek arvien populārāks, jo ļauj pieteikt savu kredītkarti dažu minūšu laikā un maksāt komisijas maksas tikai par izmantotajiem naudas līdzekļiem. Pie tam, pirmās 30 dienas kredītlīnija ir bez maksas. Summas šādām kredītkartēm tiek ierobežotas ar kredītlimitu, kurš ierasti nav lielāks par 2000 euro un pēc dažiem mēnešiem var tikt arī palielināts. Zemāk ir pašas populārākās kredītu kartes:

AizdevējsSaņemšanaSummaVecumsKomisijas %
3.5 SAVACARD atsauksmes

SAVACARD INFO

5 min.
1500 300 - 1500 €

20 - 70 gadi

4

Kas ir kredītkarte, un kur to pielieto?

Kredītkaršu veidi tāpat kā kredītu veidi un to sniegtie piedāvājumi ir dažādi – ir iespējams noformēt kredītkarti ar fiksēto maksājumu, gan arī izmantot bezprocentu periodu, kas sniedz iespēju par aktuālā mēneša pirkumiem nemaksāt procentus. Ērti ir tas, ka par izmantoto piešķirtā kredītlimita naudu ir jāmaksā procenti, bet iztērēto naudu var atmaksāt jebkurā brīdī, kad tas ir iespējams. Līdzīgi kā degvielas debetkartes, ir iespējams noformēt arī degvielas kredītkartes, kas sniedz iespēju par iegādāto degvielu vai citiem pirkumiem norēķināties ar pēcapmaksu. Lai arī nauda tagad ir arī elektroniskā veidā, cilvēki nevar norēķināties tikai un vienīgi ar bankas kartēm - klasiskais norēķinu veids ar banknotēm un monētām nekur nav pazudis. Norēķināties ar kredītkartēm un debetkartēm patiešām ir ļoti ērti un izdevīgi, tāpēc tās arī ir plaši pielietojamas visā plašajā pasaulē.

Ir ļoti daudz pakalpojumu sniedzēju un veikaliņu, kuros joprojām var maksāt tikai skaidrā naudā. Ne tikai mazos veikalos un tirgū, bet arī sabiedriskajā transportā vienmēr līdzi jābūt skaidrai naudai. Vecāka gada gājuma cilvēki vēl joprojām nevar pieņemt digitalizēto pasauli, pensijas dienā tie dodas uz banku vai bankomātā izņem visu savu pensiju, lai ieliktu to makā un daļu kaut kur zeķē. Tomēr uzkrājumus tie ir sākuši noguldīt vai turēt arī bankā, jo tādējādi tie tiek pasargāti no zagļiem, kuri nepārtraukti dažādos veidos mēģina izkrāpt vai nozagt naudu. Lai arī attiecīgās iestādes nepārtraukti pilnveido elektronisko maksājumu drošību, arī mums pašiem ir jāsargā ne tikai savs maks ar kartēm, bet arī kartes lietošanas PIN kods, kā arī citi personas dati. Izbaudiet iespējas, ko jums sniedz norēķināšanās ar kredītkarti vai debetkarti, tomēr nekad neaizmirstiet par savas naudas un datu drošību.

Kas ir debetkarte, un kur to pielieto?

Debetkarte ir norēķinu karte, ar kuras palīdzību ir iespējams veikt bezskaidras naudas maksājumus gan Latvijā, gan arī ārzemēs dažādos veikalos un iestādēs, kā arī veikt pirkumus internetā. Ar debetkarti var iepirkties tik daudz, cik kartes īpašniekam norēķinu kontā ir līdzekļu. Kad līdzekļi beidzas, iepirkties ar karti nav iespējams. Būtība ir tāda pati kā naudas makam – cik maciņā, tik var iztērēt. Debetkartes lielākoties ir algas kartes vai arī tās tiek noformētas, lai, pēc norēķinu kontā saņemtās pensijas vai kāda pabalsta, ar debetkartes palīdzību varētu saņemto naudu tērēt gan tirdzniecības vietās, kur tas ir iespējams, gan arī iegādājoties dažādas lietas internetā, kā arī izņemt naudu bankomātos. Ir dažādi debetkaršu veidi – gan banku izsniegti, gan arī dažādu pakalpojumu sniedzēju izsniegtas maksājumu kartes.

Bankas izsniegtās debetkartes ir dažādas – jauniešiem paredzēta debetkarte, kuru izsniedz bērniem jau no 7 gadu vecuma, gan ISIC karte, kas domāta skolēniem un studentiem, lai papildus elektronisko norēķinu veikšanai tie varētu apliecināt savu identitāti, kā arī klasiskās debetkartes vai pat skolotāja karte, kas papildus debetkartes funkcijām apliecina profesijas un statusa identifikatoru. Arī dažādi pakalpojumu sniedzēji, piemēram, degvielas uzpildes stacijas piedāvā noformēt degvielas debetkarti. To darbības princips ir tāds, ka no sākuma tiek veikta naudas iemaksa debetkartes kontā, kas nozīmē to, ka degvielas debetkarte ir priekšapmaksas karte, jo norēķināties ar šāda veida debetkarti var tikai tad, ja kontā ir līdzekļi.

DUS paralēli iespējai norēķināties gan par degvielu, gan arī veikt citus pirkumus DUS piedāvā individuālas atlaides ne tikai degvielai, bet arī automašīnas mazgāšanai vai citām precēm, ko var iegādāties uzpildes stacijas veikalā. Kredītkarte veic tās pašas funkcijas, ko debetkarte, tomēr tā atšķiras ar to, ka pēc tam, kad cilvēka personīgie līdzekļi norēķinu kontā ir beigušies, tam ir iespēja saskaņā ar noslēgto līgumu un piešķirto kredītlimitu, turpināt veikt pirkumus ar kredītkarti vai izņemt skaidru naudu bankomātos gan Latvijā, gan pasaulē. Bankas, izvērtējot individuāli klientu maksātspēju, nosaka kredītlimitu, ko cilvēks var izmantot tam vajadzīgos brīžos. Kredītkarte sniedz iespēju vienmēr tikt pie naudas, ja savi līdzekļi ir beigušies vai nav pietiekami. Bankas piešķirtais kredītlimits ir kredīts, par kuru izmantošanu ir jāmaksā kā par jebkuru aizdevumu.

Kas izdevīgāks, ātrie kredīti vai kredītkarte?

Ja salīdzina šos divus pakalpojumus, tad droši var teikt, ka tie atrodās pavisam citās plaknēs, kur ir gan citas summas, termiņi, procentu likmes un izsniegšanas nosacījumi. Nebanku ātrie kredīti ierasti tiek izsniegti uz mazu termiņu un tiem ir samērā liela procentu likme. Ja kredītkartēm šī procentu likme tiek aprēķināta gadā, tad ātrajiem kredītiem uz to termiņu, kurā tiks izmantots naudas aizdevums. Paņemsim par piemēru aizdevumu 100 euro apmērā. Ja ņemsiet uz mēnesi 100 euro ātro kredītu, tad pie procentu likmes 25% būs jāatdot 125 euro. Ja ņemsiet aizdevumu bankā, izmantojot savu kredītkarti, tad pēc mēneša nāksies atdot 12 reizes mazāk, jo maksāsiet tikai par to laika posmu, kurā izmantosiet Jums piešķirto limitu. Ir jāsaprot, ka situācijas ir dažādas un ne vienmēr banka aizdos, tāpēc nebanku mikrokredīti var būt kā dārga alternatīva kredītakrtēm.

Maksājumu kartes ir izdevīgas, bet - vai drošas?

Katru dienu arvien vairāk bezskaidras naudas maksājumi ienāk mūsu ikdienā. Lai kā mēs to nevēlētos, viss iet uz to, ka jau ne tik tālā nākotnē skaidrās naudas esamība mūsu maciņos saruks līdz minimumam. Jau tagad maciņos ir vairāk kredītkaršu un klienta karšu kā skaidrās naudas, kas no laika gala cilvēkiem bija līdzās. Maksājumu kartes ir ieņēmušas stabilu vietu mūsdienu finanšu sistēmā. Tagad nauda caur rokām iziet ar vien retāk, jo elektroniskās norēķinu sistēmas ir novedušas pie tā, ka viss tiek fiksēts ar dažāda veida nolasīšanas ierīcēm. Cilvēki jau tik tālu pieraduši pie šīm ierīcēm, ka nevar iedomāties dzīvi bez bankomātiem, interneta bankām un dažādiem maksājuma veidiem internetā. Laikam jau tas ir tikai normāli, jo evolūcija dara savu, tomēr ne viss ir tik vienkārši par labu karšu lietotājiem.

Skaidrā nauda tā visa priekša nobāl, un ne reti gadās, kad cilvēks vispār nav turējis rokās visas pieejamās banknotes vai monētas, kas ir laistas apgrozībā. Kad Latvijā vēl bija lati, tad reti kurš bija turējis rokās 500 latu banknoti, protams, tā nebija maza nauda. Taču, kā iemeslu tam var minēt arī to, ka visas algas tika un tiek pārskaitītas elektroniski, tāpēc tikt pie tādas banknotes bija grūti. Tagad, kad mums ir eiro, cilvēki arī vēl nav turējuši rokās visas banknotes, jo ierasti cilvēki saņemto algu tērē tieši ar maksājumu kartēm. Tagad mēģināsim izprast, kam tad ir izdevīgas maksājumu kartes, kāpēc samazinās skaidrās naudas darījumi. Sāksim ar to, ka virtuālo naudu, kas pieejama ar plastikāta karšu lietošanu, ir ērtāk lietot – visus uzskaites un pārskaitīšanas darbus veic elektronika un algoritmi.

Maksājumu karšu lietošanas gadījumā parādās arī papildus drošība, jo nēsāt līdzi lielu naudas maisu ir ļoti riskanti tīri no fiziskās drošības aspektiem. Nekad nevar zināt, kad un no kurienes uzradīsies kāds izbadējies laupītājs vai zaglis. Maksājumu karšu gadījumā zaglis tiks vien pie kartes, nevis naudas. Pie šāda scenārija, kartes īpašnieks uzreiz var sazināties ar banku un nobloķēt karti, tad ļaundaris vairs neko nespē ar to izdarīt pat, ja būs ticis arī pie pieejas datiem jeb PIN koda. No drošības viedokļa visas kredītkartes un debetkartes ir ļoti drošas, ja nesaista atsevišķus gadījumus, kad krāpnieki tiek pie šo karšu datiem, nozogot tos ar speciālajām ierīcēm. Vēl viens pluss šīm kartēm ir tas, ka lielveikalos, kur cilvēki cenšas iepirkt lielāku daudzumu preču, nav jātērē laiks uz skaidrās naudas skaitīšanu dubultā.

No sākuma taču naudu saskaita pircējs, tad kasieris, tad vēl jāskaita atlikums. Elektroniskajos norēķinos, ko Latvijā nodrošina First Data, tas viss notiek automatizēti, tāpēc rindas iziet raitāk. Visā visumā redzam tikai plusus, bet vai varam pateikt arī kaut ko sliktu par maksājuma kartēm? Kā pirmo slikto lietu var minēt to, ka tērēt elektroniski ir daudz vieglāk un nekontrolējamāk. Veiktajos pētījumos ir konstatēts, ka cilvēks var tērēt līdz pat 25% vairāk tikai tāpēc, ka nejutīs un neredzēs skaidro naudu. Viss slēpjas cilvēka psiholoģijā, jo nejūtot reālo vērtību, cilvēks rīkojas daudz neapdomīgāk un brīvāk. Kā piemēru var minēt azartspēļu industriju, kur savi naudas līdzekļi ir jāsamaina konkrētā kazino uzskaites vienībās, piemēram, "fiškās". Tā nu sanāk, ka virtuālās naudas priekšrocības mums var nodarīt arī pāri, ja nespēsim būt pietiekami atbildīgi.

Kā vēl viens no mīnusiem ir overdraftu un dažādo kredītu pieejamība, kurus elektroniskā veidā var nokārtot dažu minūšu laikā. Kredītkaršu gadījumā cilvēks paļaujas uz to, ka viņam ir ne tikai sava nauda, bet vēl arī parocīgs kredīts, ko viņš var izmantot, tāpēc pastāv iespēja iztērēt vairāk kā patiesībā ir. No psiholoģiskās puses ir tā, ka šo virtuālo naudu, kas ir kredītkartē, mēs neuztveram kā īstu, tāpēc salīdzināt ar iekrāto naudu cūciņā to nevar. Ja paskatās dziļāk, tad uz šīs elektroniskās naudas ir izveidojušās daudz un dažādas tendences, cilvēki vairāk dzīvo uz kredīta, cilvēki mazāk seko tēriņiem un cilvēkos pazūd naudas vērtības apzināšanās.

Bēdīgi ir arī tas, ka daudzu kredītkaršu limits var tikt pārtērēts, un tad, kad tiks saņemta alga, banka automātiski paturēs to sev, iedzenot cilvēku nabadzībā. Protams, uzreiz tas nenotiks, jo katrs jau kaut kā izdomā veidus, lai izkļūtu no nelieliem parādiem. Taču pieredze rāda, ka aizraušanās ar kredītiem noved pie vēl lielākiem parādiem. Nemeklējot iespēju papildināt savu budžetu, nemēģinot optimizēt savus izdevums un taupīt, cilvēks padodas sistēmai, kas no viņa izsūks pēdējo centu. Maksājumu kartes, kuras ir gan kā kredītkartes, gan debetkartes, tik tiešām ir ērts norēķinu veids, tomēr tas nav labāks par skaidras naudas norēķiniem, ja mēs gribam palikt pie patiesās naudas vērtības, kuru var sajust un novērtēt.


Vērtējums: 5,00 no 5
Balsis: 1

Kredītkarte, debetkarte un kredītlīnijas kredītkartes
Vērtējums: 5 no 5
Balsis: 1

1 komentārs | Komentēt

  1. Fleksis

    Diezgan smieklīgi lasīt par kredītkartēm un tad saprast, ka visa šī raksta jēga ir kredītlīnijas reklāmā. Nav jau sliktas tās kredītlīniju kartes, taču tie ir kredīti, kuri savā būtībā ir postoša padarīšana.

Atstāt komentāru