Kas ir kredītlimits un kā tas tiek noteikts?

Kreditora
nosaukums
Maksimālā
summa
Aizņemties
ātro kredītu
Izsniegšanas
laiks
Pirmais
bez maksas
Vecuma
ierobežojums
Procentu likme
Darba laiks
1500
Atsauksmes (7)
10 min
Nav
20 - 75
10
07:00-23:0007:00-23:00
1500
Atsauksmes (5)
10 min
250
21 - 75
27
08:00-22:0009:00-18:00
  1. » Sākums
  2. » Kredītu blogs
  3. » Kas ir kredītlimits un kā tas tiek noteikts?

Preču pārdevēji un pakalpojumu sniedzēji, kas par saviem pakalpojumiem naudu nesaņem uzreiz, bet gan ar pēcapmaksu, slēdz līgumus, kuros ietver dažādus punktus, lai nodrošinātos ne tikai pret zaudējumiem, bet arī garantētu naudas saņemšanu. Kredītlimits ir summas noteikšana, kas ir pieejama klientam, par kuru tas var iegādāties preces/pakalpojumus. Kad noteiktā summas robeža ir sasniegta, ir divi varianti, kā turpināt pirkt vai saņemt vajadzīgo pakalpojumu – pilnībā vai daļēji apmaksāt saņemtos rēķinus vai vienoties ar piegādātāju par kredītlimita palielināšanu, ja apmaksas termiņš vēl nav iestājies, bet preces ir nepieciešams iegādāties. Nosakot kredītlimitu, piegādātāji nodrošinās, ka klients neveidos lielus debitoru parādus, tie kontrolē, lai debitori raiti veiktu maksājumus arī tad, ja maksājuma termiņš vēl nav iestājies.

Kas ir kredītlimits un kā tas tiek noteikts?

Līdzīgi ir arī ar finanšu pakalpojumu sniegšanu – jebkurš kreditors katram klientam individuāli nosaka kredītlimitu – maksimālo aizdevuma summu, kas ir pieejama, lai aizņemtos. Gan nebanku kreditori, kas izsniedz ātros un patēriņa kredītus un piešķir kredītlīniju, gan bankas, piešķirot hipotekāros kredītus vai auto līzingu, nosaka aizdevuma summas griestus, kas ir pieejama konkrētajam cilvēkam. Līdzīgi cilvēki rīkojas arī savās privātajās finansēs ikdienā – nosaka maksimālo summu, ko ir gatavi tērēt pārtikai, atdot par apģērbu vai samaksāt par jaunu televizoru. Arī preču pārdevēji savā veidā aizdod klientiem naudu, iesaldējot uz laiku savus aktīvus, jo naudu nesaņem uzreiz darījuma brīdī. Tāpat arī bankas un nebanku aizdevēji aizdod savus līdzekļus gan uzņēmumiem, gan privātpersonām, tāpēc viņiem ir tiesības noteikt robežu, cik daudz tie ir gatavi aizdot savu naudu.

Lai noteiktu šo robežu, kas netiek pārkāpta, tiek ņemti vērā dažādi kritēriji – piegādātāji visbiežāk klientus ir sadalījuši kategorijās pēc tā, cik ilgs un lojāls ir pircējs, noteikti jauniem klientiem kredītlimits ir zemāks, bet ilgstošajiem tas ir krietni augstāks. Vēl tiek vērtēti uzņēmuma finanšu rādītāji, kas ļauj izvērtēt klientu maksātspēju – noteikti pircējs nevar cerēt uz augstu kredītlimitu, ja pēc publiski pieejamiem finanšu rādītājiem ir redzami salīdzinoši lieli kreditoru parādi. Aizdevējiem ir stingri noteikti kritēriji, pēc kuriem tie vadās, izvērtējot kredīta pieteikumu – aizņēmēja vecums, kredītvēsture, darba stāžs, atalgojuma apmērs, esošās parādsaistības, ģimenes stāvoklis. Šie visi rādītāji ļauj izvērtēt potenciālo klientu, nosakot maksimālo aizdevuma summu, ko, aizdevējaprāt, klients būs spējīgs atmaksāt bez problēmām.

Kredītlimita nozīme dažāda veida kredītiem

Ja tiek runāts par ātro kredītu, tad visbiežāk jaunajiem klientiem pirmajā aizņemšanās reizē tiek piedāvāta konkrēta summa, ko ir iespējams aizņemties. Ļoti daudzi aizdevēji šo kredītu piedāvā saņemt ar bonusu – nemaksāt komisijas maksu, kas nozīmē to, ka klientam būs jāatdot tieši tik daudz, cik bija aizņēmies. Ja aizdevums tiek laicīgi atmaksāts, tad kredītlimits tiek palielināts, ja pienāk brīdis, kad aizņēmējs vēlēsies saņemt kredītu atkārtoti. Lai arī aizdevēji visbiežāk savās mājas lapās norāda maksimālo naudas summu, ko varēs aizņemties pirmajā, otrajā, trešajā un nākamajās reizēs, tomēr šī summa var atšķirties, ņemot vērā to, cik klients ir lojāls, vai aizdevumi tiek samaksāti laicīgi. Katrs klients veic reģistrāciju aizdevēju mājas lapā, norādot personīgo informāciju par sevi, tajā skaitā arī finansiālos rādītājus, kas aizdevējam sniedz iespēju izvērtēt klienta maksātspēju. Jebkurā brīdī aizņēmējs var savā izveidotajā profilā redzēt sev pieejamo kredītlimitu, jo var gadīties tā, ka kredītlimits ir piešķirts 500 eiro, aizdevums ir 300 eiro, tad nu ir iespēja aizņemties vēl 200 eiro, kas skaitīsies kā viens aizdevums ar vienu atmaksas termiņu.

Ar ilgtermiņa kredītiem, kas neprasa ķīlu vai galvotāju, ir līdzīgi – jau kredīta pieteikuma aizpildīšanas brīdī cilvēkam ir jānorāda ne tikai vēlamā summa, bet arī sava personīgā informācija. Viss, ko aizdevējs liek norādīt, kalpo par svarīgu informāciju izvērtēšanas procesā. Ļoti bieži gadās tā, ka cilvēks grib aizņemties, piemēram, 2000 eiro, kas ir summa, ko aizdevējs ir norādījis, ka ir iespējams aizņemties. Tomēr kredīta pieteikuma izvērtēšanas laikā kreditors pēc pieejamās informācijas par klientu uzskata, ka var rasties problēmas ar aizdevuma atmaksu, ja notiek kas neparedzēts. Šādos gadījumos ne vienmēr tiek atteikts aizdevums – tiek piedāvāta mazāka summa, ko klients var pie šī kreditora aizņemties. Un tas ir brīdis, kad cilvēkam ir nevis jāmeklē kāds cits vai papildus aizdevējs, lai saņemtu vajadzīgo summu, bet pārdomātu savas finansiālās iespējas – varbūt tiešām tik lielas finanšu saistības viņš nav spējīgs vismaz šobrīd uzņemties.

Nedaudz citādāka pieeja ir tiem ilgtermiņa kredītiem, kam ir nepieciešama ķīla vai galvotājs, kā, piemēram, auto līzingam vai hipotekārajam kredītam. Šiem kredītiem par nodrošinājumu naudas neatmaksāšanas gadījumos kalpo iegādātā lieta vai galvotāja saistības segt kavētos maksājumus. Izvērtējot šo kredītu piešķiršanu, tiek vērtēta iegādājamā lieta vai īpašums, kā arī tik pat padziļināti vērtēta galvotāja finansiālā situācija, jo aizdevējs parūpēsies par to, lai tas nepaliktu zaudētājos. Pie lielu pirkumu veikšanas visbiežāk tiek prasīta arī pirmā iemaksa – jo lielāka tā ir, jo lielāka iespējamība, ka vajadzīgā aizdevuma summa tiks piešķirta. Tomēr nereti ir tā, ka, meklējot dzīvokli vai māju, kas tiks iegādāta ar hipotekārā kredīta palīdzību, bankas nav gatavas finansēt prasīto summu, jo pieļauj iespēju, ka var rasties problēmas ar kredīta savlaicīgu atmaksu. Tāpēc visprātīgākais ir vispirms doties uz banku un noskaidrot savas iespējas, cik lielu summu aizdevējs ir gatavs aizdot, un tikai pēc tam meklēt mājokli atbilstoši kredītlimitam.

Rūpējies par savu kredītlimitu arī bez aizņemšanās

Mēs nekad nevaram būt pārliecināti, vai tuvākā vai tālākā nākotnē nebūs vajadzības pēc aizņemšanās. Ar īstermiņa aizdevumiem ir vieglāk – tos ir ļoti lielas iespējas saņemt, ja vien ir regulāri ienākumi un iepriekš nav sabojāta kredītvēsture. Aizņemties lielākas summas ir daudz grūtāk, jo ir jāatbilst dažādiem kritērijiem, kas tiek vērtēti. Lai arī šobrīd uzskati, ka aizņemšanās nebūs vajadzīga, to nekad nevar zināt, tāpēc par savu kredītlimitu ir iespējams parūpēties jau šobrīd. Regulāri maksā visus saņemto pakalpojumu rēķinus – ja kas tiks kavēts un ilgstoši nemaksāts, pakalpojuma sniedzējs var parādu nodot parādu piedzinējiem, kas var ietekmēt kredītvēsturi. Izvērtējot klientu maksātspēju, šī informācija aizdevējam būs redzama, kas noteikti nenāks par labu.

Diezgan liela daļa strādājošo saņem algu neoficiāli, līdz ar to oficiāli redzamie un uzrādāmie ienākumi ir ļoti zemi. Tā kā finanšu institūcijām interesē tikai oficiāli pieejamā informācija, tad noteikti centies parūpēties par to, lai darba devējs maksā visu algu oficiāli. Jo lielāki būs ienākumi, jo lielāks kredītlimits aizņēmējam tiks piešķirts. Neaizmirsti domāt arī par savu norēķinu kontu – aizdevēji, lai izvērtētu klientu, pieprasa iesniegt bankas konta izrakstu par konkrētu periodu, kur ir redzama visi darījumi ar līdzekļiem. Šī informācija ļauj spriest par klienta ieradumiem. Kā arī, ja iepriekš ir bijuši ņemti ātrie kredīti, lai gan tie ir atmaksāti laicīgi, un kredītvēsture nav sabojāta, tomēr bankas, kas izsniedz lielos ilgtermiņa aizdevumus uz nebanku kreditoru pakalpojumu izmantošanu skatās skeptiski. Tas, ka klients savas naudas grūtības risina ar ātrajiem kredītiem, noteikti nenāk par labu kredītlimita noteikšanai.

| Autors: starcred.lv logo

Neaizmirstiet padalīties ar draugiem: Facebook, Draugiem, Linkedin, Google+ un Twitter...

Atsauksmes: 1 | Vērtējums: 5

| | Vērtējums: 5

Es domāju, ka nav liela nozīme, kāds ir kredītlimits, jo tas nav tas pats, ka kredītreitings. Cilvēki bieži jauc šos jēdzienus. Tas limits ir domāts kā maksimālā summa, ko var aizņemties. Bet, ja tiek izmantota kredītlīnija vai overdrafts, tad tā ir tā summa, kuru var izmantot, ņemot tik, cik nepieciešams.

Vērtējums: 1 2 3 4 5


Svarīgi! STARCRED.LV redakcija un administrācija nenes nekādu atbildību par ievietoto komentāru saturu un patur tiesības dzēst komentārus pēc saviem ieskatiem! Lūgums ievērot pieklājību un Latvijas likumdošanu, kā arī neizmantot šo sadaļu reklāmas nolūkos.