Ģimenes budžeta veidošana - naudas plānošana, krāšana, taupīšana

Kreditora
nosaukums
Maksimālā
summa
Naudas kredīts no
www.bino.lv
Izsniegšanas
laiks
Pirmais
bez maksas
Vecuma
ierobežojums
Procentu likme
Darba laiks
425
www.bino.lv
15 min
300
20 - 75
10
07:00-23:0007:00-23:00
  1. » Sākums
  2. » Kredītu blogs
  3. » Ģimenes budžeta veidošana - naudas plānošana, krāšana, taupīšana

Savu finanšu pārvaldīšana ir viens no svarīgākajiem eksistēšanas jautājumiem. Lai dzīvotu, neizbēgami, ir vajadzīgas finanses un ne tās mazākās. Iespējams, ka tieši Jūs katru rītu mostaties ar šo domu, jo finansiālā situācija liek domāt par papildus līdzekļu piesaistīšanu. Šajā brīdi, protams, ir iespēja aizņemties. Kredītu sniedzēju ir daudz, bet lai atrastu sev piemērotāko, ir vērts papētīt tos sīkāk. Pārskatāmi un ērti to var izdarīt STARCRED.LV. Bet varbūt tomēr vajadzētu apsvērt citas iespējas, kā nopelnīt. Ir, protams, dažādi veidi, kā varētu tikt pie naudas, bet tas pareizākais tomēr būtu sākt ar darba atrašanu. Katrs pats ir savas laimes kalējs, tādēļ vajadzētu saprast, uz ko tad īsti tiecamies un ko vēlamies savā dzīvē sasniegt. Bet pats svarīgākais jautājums, ko esam darījuši, lai savas vēlmes un sapņus īstenotu. Viss sākas ar darbu, jo bez darba nopelnīt neizdosies. Taču arī šeit ir divas iespējas, darīt darbu strādāšanas pēc, vai tomēr darīt ko tādu, kas sagādā prieku un sniedz apmierinājumu. Abos gadījumos par darbu vēlamies saņemt atlīdzību, kas arī ir ģimenes ienākumi. Ir ļoti daudz veidu, kā saņemto algu viegli un ātri iztērēt, bet nevajadzētu aizmirst, ka jādzīvo būs līdz nākamā mēneša algai, tādēļ ir nepieciešama ģimenes budžeta veidošana, kas ļauj plānot naudas plūsmu un ietaupīt. Tālāk apskatīsim pāris soļus, lai pēc iespējas veiksmīgāk spētu plānot savas ģimenes finanses.

Ģimenes budžeta veidošana - naudas plānošana, krāšana, taupīšana

Budžeta plānošana - ienākumu un izdevumu uzskaite

Lai veidotos kopaina un būtu skaidrs, kur tad paliek ikmēneša alga, noteikti būtu jāsāk ar ienākumu un izdevumu uzskaiti. Visērtāk to būtu darīt, izmantojot Excel tabulu. Kad visi ikmēneša ienākumi ir uzskaitīti, jāķeras klāt izdevumu daļai. Šis jau ir sarežģītāks un laikietilpīgāks process, jo tam būs vajadzīgi visi rēķini un čeki. Tas, protams, prasīs papildus piepūli, glabāt visus izdevumus apliecinošos dokumentus un pēc tam to visu vēl savadīt, bet, ja vēlaties būt savu finanšu noteicējs, tas noteikti ir jādara. Internetā ir atrodami ļoti daudz jau gatavu budžeta plānotāju, kur jāievada tikai savas summas. Ja nu tomēr tabulu veidojat paši, izdevumu uzskaitē noteikti ir jāietver sekojošas pozīcijas:

Pēc saviem ieskatiem, pozīcijas, protams, var mainīt vai pievienot klāt vēl citas. Iepriekš minētie izdevumi tad arī ir tie, kuri pārsvarā skar ikvienu ģimeni. Protams, ja kādai pozīcijai pietrūkst līdzekļu, bet, piemēram, izklaidēties ļoti, ļoti gribas, ir iespēja paņemt ātro kredītu, bet pirms tam noteikti jāpadomā, vai to varēsiet atmaksāt. Kad ienākumu un izdevumu sadaļas ir izveidotas, laiks pievērsties nākamajam solim - plānot nu jau nākamā mēneša budžetu.

Kāpēc nepieciešama ģimenes budžeta plānošana?

Šis tad arī ir tas brīdis, kad jāsāk plānot savi izdevumi, jo tikai tādā gadījumā zināsiet, cik naudas ir jūsu rīcībā un ko varat atļauties iegādāties. Tikai plānojot varēsiet būt drošs, ka netērējat vairāk, nekā esat nopelnījis. Pats svarīgākais būtu saprast, kuri ir tie izdevumi, kurus nav iespējams mainīt un kas būs pastāvīgi katru mēnesi, bet kuras pozīcijas ir mainīgas un ietekmējamas. Jo, ja nopelnīt vairāk nav iespējams, tad lai varētu ietaupīt un veikt uzkrājumus, ir jāmēģina samazināt izdevumus. Un kā mēs visi zinām, jo vairāk parādās brīva nauda, jo palielinās arī vajadzību skaits un apjoms. Par cilvēka vajadzībām vairāk var uzzināt, apskatot amerikāņu psihologa un filozofa Abrahama Harolda Maslova vajadzību piramīdu jeb hierarhiju. Vairāk vai mazāk, ikviens, loģiski domājošs cilvēks, tomēr dzīvo, balstoties uz šiem pieciem vajadzību līmeņiem.

Maslova piramīdas pieci līmeņi:

Lai īstenotu visas šīs vajadzības, ir nepieciešams stabils finansiālais pamats, jo tikai tādā gadījumā varēsiet atļauties kaut daļēji apmierināt visas savas vajadzības un vēlmes. Budžeta plānošana palīdzēs tikt galā sekmīgāk ar šo sarežģīto uzdevumu. Protams, arī ātros kredītus var ieplānot, taču veicot sava budžeta rūpīgu analīzi un aprēķinu, ir iespēja tomēr no tiem izvairīties, kā arī ietaupīt un atlicināt naudiņu uzkrājumiem.

Dzīvosim ar apdomu un mācīsimies ietaupīt

Cilvēki dažādi uztver naudu un tās taupīšanu. Ir tādi, kas krāt vienkārši neprot, jo ir jāiztērē pilnīgi viss, jo tik daudz kas taču ir vajadzīgs. Šiem cilvēkiem pēkšņi pievērsties taupībai var būt grūtāk, jo nekad iepriekš nav bijis jādomā par tēriņu noderīgumu. Tad vēl ir arī gluži pretēji domājošie, kas vispār var iztikt bez daudz kā, lai tikai izdotos veikt uzkrājumus un visu laiku makā, kontā, aploksnēs vai zeķēs būtu pēc iespējas lielāks naudas atlikums. Iespējams, ka šie cilvēki pat nekrāj konkrētam mērķim, viņi vienkārši grib, lai būtu uzkrājumi, lai varētu justies droši par savu un savas ģimenes nākotni. Bet vajadzētu tomēr atrast kādu zelta vidusceļu - mācēt sabalansēt tērēšanu ar taupīšanu, jo šīs darbības ir pakārtotas viena otrai jeb, citiem vārdiem sakot, jo vairāk tērēsiet, jo mazāk paliks taupīšanai. Vieglāk taupīt ir tad, ja zināms konkrēts mērķis, kam vēlaties sakrāt. Iztēlojoties, ka iegūstat sev vēlamo lietu vai pakalpojumu, noteikti būs vieglāk atteikties no kaut kā cita. Vēl ļoti labs veids kā ietaupīt, ir iepirkumu saraksta sagatavošana pirms došanās uz veikalu. Tas gan prasa papildus laiku, bet iepērkoties palīdz neapjukt atlaižu un lielisko piedāvājumu virpulī. Ja tomēr daudz ko gribas, der padomāt par to, kāda būs Jūsu dzīve un vai kas mainīsies, ja šo lietu neiegādāsieties. Iespējams, ka tieši tad sapratīsiet, ka bez kaut kā var arī iztikt, bet ietaupīto naudiņu likt uzkrājumos.

Skaidrs ir viens, lai būtu iespēja veikt uzkrājumus, noteikti ir jāmācās plānot savu budžetu, jo tikai plānojot, spēsiet saskatīt balansu starp ieņēmumiem un izdevumiem, kā arī varēsiet atrast pozīcijas, uz kurām tomēr varētu ietaupīt. Vajadzības un vēlmes ir neierobežotas, taču finanses diemžēl nosaka ierobežojumus. Plānojot un analizējot ikmēneša budžetu, kļūst skaidrs, cik daudz varat atļauties tērēt uz katru pozīciju, līdz ar to, zinot, cik nauda atvēlēta vienai kategorijai, būs vieglāk nepārtērēt un iekļauties nospraustajos mēneša limitos. Ja tomēr nokļūstat situācijā, kad limits ir pārtērēts, protams, varat aizņemties no ātro kredītu sniedzējiem, bet tad noteikti rūpīgi izpētiet piedāvājumu, piemēram, STARCRED.LV un izmantojiet iespēju saņemt kredītu bez maksas, lai nebūtu jāmaksā par procentiem. Veltīsim mazliet laika, lai pievērstos savu finanšu plānošanai un analīzei, apzinoties, ka ģimenes budžeta plānošana ir neatņemama sastāvdaļa, jo tikai tādā gadījumā spēsiet panākt rezultātu un tērēt mazāk, nekā spējat nopelnīt.

Naudas krāšana ir jāpiekopj no pašas bērnības

Naudas krāšana ir ļoti nozīmīga jebkurā dzīves posmā – sākot no bērnības, kad tiek veidoti uzkrājumi nelielā vērtībā, beidzot ar brieduma gadiem, kuru laikā bieži vien tiek izveidoti vislielākie uzkrājumi. Ļoti būtiska ir budžeta plānošana un iekrājumu veidošana jebkurā vecumā – gan jaunības gados, kad cilvēki vairāk domā par izklaidēm un dzīves baudīšanu, gan arī vecumdienās jeb pensijas gados, kad loģiski būtu mūža nogali izbaudīt, jo jau viss aizritējušais mūžs ir pavadīts, domājot par finansēm. Tas, cik intensīvi nauda tiks krāta, cik lielos apmēros un kāda būs cilvēku apņemšanās naudu krāt, ir atkarīgs no cilvēku ieradumiem, materiālā stāvokļa, pierastā dzīves līmeņa un vēlmēm pēc jaunām un nepieciešamām lietām.

Naudas krāšana un tupīšana

Lai arī finansiālā situācija lielā daļā ģimeņu neļauj veidot apjomīgus uzkrājumus, tomēr šajā rakstā aplūkosim iespējas, kā veidot naudas uzkrājumus ne tikai brieduma gados, bet arī jaunībā un vecumdienās. Pieņemts uzskatīt, ka par jauniešiem dēvē cilvēkus līdz 25 gadu vecumam, kuri nav nodibinājuši ģimeni, tiem nav bērnu, kā arī to ienākumu līmenis nav diez ko augsts. Ļoti bieži šajā vecumā jauniešus atbalsta vecāki, izsniedzot tiem kabatas naudu, ko tie tērē pēc saviem ieskatiem. Lai vispār varētu jaunietis sākt domāt par iekrājumu veidošanu, tiem ir jāpelna sava nauda. Tā kā jaunieši bieži vien studē, došanās uz darbu un lielas algas pelnīšana ir diezgan grūti realizējama. Tomēr netrūkst jauniešu, kas pat no maziem ienākumiem spēj nelielu naudas summu novirzīt iekrājumu veidošanai vai lielāka pirkuma realizēšanai.

Pats galvenais ir redzēt mērķi, saprast, kāda iemesla dēļ vispār to darīt, nesekojot draugu un reklāmas ietekmei. Naudas krāšanas paņēmieni ir dažādi – krāt naudu krājkasītē, atvērt krājkontu, noguldīt depozītā vai pat piedalīties akciju tirgos. Veids, kā vislabāk krāt naudu, ir atkarīgs no ienākumu apmēra un stabilitātes. Naudas atlikšana krājkasītē vai krājkontā lielākoties ir bezmaksas variants. Depozīta likmes nav tik lielas, lai būtu jēga jaunības gados atlikt savus iekrājumus, tomēr tas ir lielisks veids, kā izvairīties no pārsteidzīgu pirkumu veikšanas, jo, lai izņemtu savu naudu no depozīta, banka ir jāpabrīdina diezgan laicīgi. Savukārt piedalīšanās akciju tirgos ir diezgan riskanta. Ja ir mazas summas, tad zaudējums nav tik sāpīgs, tomēr ar lielākām summām var gūt augstāku peļņu.

Noteikti pirms iesaistīšanās akciju biržās, ir jāizpēta to darbība, jānoskaidro, kādas būs papildus izmaksas, lai ar savu ne pārāk lielo dalību nepaliktu zaudētājos. Tiem cilvēkiem, kas vairs neietilpst jauniešu vecumā, bet vēl nav nodibinājuši ģimeni ar bērniem, ir vieglāk veidot uzkrājumus, jo atrodas brieduma periodā, kad lielākoties ir iespēja saņemt augstus ienākumus. Lai arī šajā vecumā cilvēki tā pa īstam sāk izbaudīt savu dzīvi, jo pietiek naudas, lai apceļotu pasauli un varētu dzīvot nesatraucoties par savām finansēm, tie paralēli visam veido uzkrājumus, jo domā par savu nākotni. Atkarībā no tā, cik lieli ir ienākumi un izdevumi, ir iespējams iekrāt ievērojamus līdzekļus, ja vien nav augsti izdevumi par, piemēram, kredītsaistībām par mājokli vai mašīnu. Var naudu ne tikai krāt, bet savus iekrājumus dažādi ieguldīt, lai vēl vairāk vairotu savu kapitālu.

Krāj un neriskē ar savu naudu apšaubāmos darījumos

Diezgan riskanti ir ar savu naudu operēt akciju tirgos, jo ir iespējams ciest lielu neveiksmi, bet arī tik pat liela iespēja ir gūt lielisku peļņu. Kad cilvēki nodibina ģimeni, tajā piedzimst bērni, tiem mainās vērtības, kā arī izdevumi kļūst lielāki un dažādāki, kas neļauj vairs veidot tik ievērojamus uzkrājumus. Šajā dzīves posmā nepietiks vien ar uzkrājumu veidošanu sev, bet arī par uzkrājumu veidošanu bērniem, piemēram, studiju apmaksai, kā arī jārūpējas par savām vecumdienām, palielinot savu pensijas apmēru, veicot iemaksas 3. līmeņa pensiju fondā. Kā arī par dzīvības apdrošināšanu nevajadzētu aizmirst. Tā kā šajā dzīves posmā nevajadzētu aizrauties ar riskantiem darījumiem, akciju tirgi nebūtu tas labākais veids, kur palielināt savus uzkrājumus. Labāk savu sakrāto naudu noguldīt uz procentiem bankā.

Ja vēlaties pelnīt ne tikai garantētos procentus, ir iespējams noguldīt savu naudu strukturālajā depozītā, kas ļaus veiksmes gadījumā vinnēt papildus naudu, bet neveiksmes gadījumā pamatsumma netiks zaudēta. Vislabāk savus līdzekļus ir krāt krājkontā, ir iespējams naudu katru mēnesi skaitīt uz mērķa krājkontu, kas ir atvērts uz konkrētu laika posmu, tas krājējus vairāk disciplinēs, jo pie naudas nebūs tik viegli piekļūt. Tā kā pensijas gados cilvēki naudu vairs aktīvi nepelna, bet gan saņem pensiju kā arī tērē iekrājumus, nav daudz cilvēku, kuriem būtu brīvie līdzekļi, kurus var kaut kur ieguldīt, cenšoties palielināt to apmēru.

Šajā vecumā vajadzība pēc lieliem tēriņiem nav tik izteikta, un pensionāri naudu tērē savām pamatvajadzībām. Ja tomēr ir pieejami brīvi līdzekļi, tos var mēģināt ne tikai glabāt, bet arī pavairot. Arī šajā vecumā ir iespējami dažādi veidi, kā vairot savu kapitālu, tomēr būtu jāizvēlas pēc iespējas drošāki un zemāka riska veidi, piemēram, naudas ieguldīšana zema riska vērtspapīros – parādzīmēs un obligācijās. Peļņa šajā gadījumā būs paredzama, kā arī saņemšanas termiņš jau iepriekš būs zināms. Vēl zemāka riska naudas vairošana būs savu līdzekļu ieguldīšana obligāciju ieguldījuma fondos.

Lai vispār sāktu veidot uzkrājumus, nepieciešams cilvēka gribasspēks un mērķa izvirzīšana, kāpēc vispār nauda būtu jāatliek nevis jābauda dzīve, tērējot brīvos līdzekļus pēc sirds patikas. Viena iespēja ir savu naudu "krāt zeķē", otra – savus brīvos līdzekļus noguldot bankā uz procentiem, vai arī piedaloties dažādos akciju tirgos, kas gala rezultātā palielinās jūsu uzkrājumus. Svarīgi ir perfekti pārzināt savas finanses, tas ļaus veidot uzkrājumus atbilstoši jūsu ienākumu apmēram un to regularitātei. Atcerieties – riskēt ir labi, tomēr labāk to ir darīt pārdomāti, rēķinoties ar sliktākajām sekām. Svarīga ir ne tikai naudas krāšana, bet arī iekrājumu gudra pārvaldīšana, ko varat darīt ne tikai pats, bet arī uzticēt to bankām un ieguldījumu sabiedrībām.

Iekrājumi var palīdzēt iztikt bez kredītiem!

Daudziem cilvēkiem ir bijušas situācijas, kad pēkšņi kaut ko savajagas - kādai dāmai sagribas jaunas kurpes, bet vīram jaunu makšķeri. Viss jau būtu labi, ja uz to laiku būtu pieejami brīvi līdzekļi, no kuriem tad šo visu iegādāties, bet diemžēl tā ir tikai retajam. Cilvēki bieži vien iekrīt dzīvošanā pāri saviem līdzekļiem, piemēram, naudu aizņemoties un nopērkot to, ko tagad nevar atļauties. Naudas krāšana un iekrājumu veidošana ļauj iztikt bez kredītiem. Protams, ja ir vēlme nopirkt kādu māju vai jaunu auto, sakrāt būs grūtu un nāksies paņemt lielu ilgtermiņa kredītu. Bet, ja gribās nopirkt makšķeres spoli par 50 euro, domājam, ka ņemt priekš tā ātro kredītu būtu lieki, labāk šo naudu sakrāt. Cita lieta ir, ja kredīts ir bez procentiem, tas padarīs šo aizņemšanos izdevīgu, bet tāda iespēja nevar būt sistemātiska, jo aizņemties bez maksas var tikai vienu reizi.

Kas jāzina, lai naudas plānošana būtu efektīva?

Ikviens vēlas sev sakārtotu dzīvi ar vismaz tik daudz līdzekļiem, lai pietiek apmierināt savas pamatvajadzības. Lai arī cik lieli ienākumi būtu, tie ir jāplāno – ne tikai jāzina datumi, kad ienāks nauda, bet arī sīki un smalki jāpārzina savi izdevumi, te parādās naudas plānošana. Katrs cilvēks pa reizei grib ko jaunu nopirkt sev vai arī iepriecināt savus mīļos, bet tas var bez liekām raizēm izdoties tikai tad, ja naudas plūsma tiek plānota un kontrolēta. Lai dažas dienas pirms algas neattaptos pie tukša maciņa un nemeklētu tos kredītus, ir skaidri jāsadala prioritārie un obligātie izdevumi, pēc tam būs skaidri redzams, cik paliek pāri brīvie līdzekļi, no kuriem var tad arī veikt kādu kārotu pirkumu. Tiem, kuriem ir daudz naudas, iespējams, nesatraucas par budžeta plānošanu, tomēr arī bagāti cilvēki netērē naudu pa labi un pa kreisi, arī viņi plāno, kur un cik tērē. Bieži vien cilvēki domā, ka bagātnieki ir ļoti skopi, taču patiesībā no viņiem var mācīties tieši taupīšanu.

Ja vēlies, lai naudas pietiktu visam, ietaupīt un izvairīties no nevajadzīgiem pirkumiem, kā arī domāt par nākotni, veidojot uzkrājumus, noteikti ir īstais brīdis sākt plānot. Mēs tev palīdzēsim ar dažiem padomiem, lai naudas plānošana būtu vieglāka un saprotamāka. Lai naudas plānošana nesagādātu grūtības, būtu patīkama un sniegtu nepieciešamo mērķi, vispirms cilvēkam ir jānobriest sava ģimenes budžeta plānošanai. Ir jāsaprot iemesli, kāpēc to darīt, un ieguvumi no sakārtotām finansēm. Jānosprauž mērķis fiksēt visus ienākumus un izdevumus, plānot tos un turēties pie konkrētā plāna, citādi budžeta plānošana nebūs pilnīga un efektīva. Ja nebūs pilnīgas apņēmības, trūks arī pašdisciplīnas, kas noteikti izjauks visu budžeta plānošanu, jo naudas plūsma ir jākārto sistematizēti un precīzi, lai no tā būtu kāds labums.

Izmanto ģimenes budžeta plānošanas rīkus!

Noteikti der paskatīties internetā dažādus budžeta plānošanas rīkus un izvēlēties sev parocīgāko un piemērotāko. Cilvēki ir dažādi, un viņu paradumi un iespējas arī ir dažādas. Naudu plānot var dažādi – veicot ienākumu un izdevumu uzskaiti un plānošanu kladē, datorā vai telefonā, dažādās interneta vietnēs vai vācot čekus. Mūsdienās tiek piedāvāti daudz un dažādi budžeta plānotāji, kas ir bezmaksas. Pie tam lielu daļu no tiem var ielādēt telefonā kā aplikāciju, lai tie vienmēr būtu pa rokai un varētu veikt vajadzīgos ierakstus. Viss sākas ar visu ienākumu apzināšanu un piefiksēšanu – precīzi apmēri un datumi, kad tie tiek saņemti. Lai tālāk plānotu savus tēriņus, der ņemt vērā naudas budžeta sadalījumu – alga tiek sadalīta 3 daļās – 50% pamatvajadzību nodrošināšanai, 30% vēlmju piepildīšanai un 20% uzkrājumu veidošanai.

No sākuma, iespējams, pretosieties šim sadalījumam, jo redzēsiet, ka ar līdzšinējiem tērēšanas paradumiem, nevarat iekļauties norādītajā naudas sadalījumā. Tomēr tas ir iespējams, vajag tikai pārdomāt savus tēriņus, noteikti ir kādi nevajadzīgi tēriņi, ko var izslēgt vai samazināt. Tā kā pārtikā tiek iztērēta bieži vien lielākā daļa algas, tieši tur arī ir iespējams visvairāk ietaupīt – nepērkot dažādus našķus un uzkodas, izvairoties no ātrās ēdināšanas iestādēm, dodoties uz veikalu paēdis un ar iepriekš sastādītu sarakstu. Vēl var pārskatīt pakalpojumu sniedzēju rēķinus un padomāt, vai saņemtie pakalpojumi tiek 100% izmantoti – iespējams, no kaut kā var atteikties. Savu naudu un plānotos tēriņus var rēķināt gan mēnesim, gan nedēļām vai pat dienām – tas ir atkarīgs no ienākumu regularitātes vai paša cilvēka vēlmēm.

Apkopojot visus izdevumus, kas ir atsevišķi izdalīti tabulā, var ērti pārskatīt savus tēriņus un tos analizēt. Tā gūstot pilnīgu informāciju par to, kur paliek jūsu nauda. Tādējādi varat plānot nākamo mēnešu izdevumus, reāli redzot, cik ir iespējams ietaupīt vai atlikt kādam konkrētam mērķim, piemēram, lielākam pirkumam. Redzot savas naudas patieso daudzumu, der arī aizdomāties par papildus naudas gūšanas iespējām, uzlabojot savu finansiālo stāvokli. Ir dažādi veidi, kā papildus piepelnīties, nepārslogojot sevi vēl papildus darbā – valsts piedāvā attaisnoto izdevumu atmaksu oficiāli strādājošiem, vaļasprieki, ar kuriem var nopelnīt, kā arī savu uzkrājumu turēšana krājkontā vai noguldījumu kontā, kur tie pelnīs procentus. Sāc plānot savas finanses, jo tas paver plašākas iespējas domāt par savu nākotni.

Ja plānosi ģimenes budžetu, iztiksi bez kredītiem!

Jā, tik tiešām tas var palīdzēt iztikt bez kredītiem. Daudziem cilvēkiem ir tā, ka viņi notērē visu līdz pēdējam, nedomājot par rītdienu. Ja cilvēks plāno naudu jeb savus tēriņus, tad var arī tērēt, tomēr vairumā gadījumu cilvēki dzīvo pāri saviem līdzekļiem. Nav noslēpums, ka tie, ka dzīvo pieticīgi un atliek naudu uz nebaltām dienām, praktiski nekad neņem kredītus, jo šādi pakalpojumi tiem šķiet liela un neizdevīga greznība. Tā jau ir, parēķiniet, cik lielus procentus Jūs samaksāsiet par to, ka esat nepacietīgs un nespējat sakrāt? Tās ir milzīgas summas, tāpēc aizņemšanās paradumi var radīt ilgtermiņa grūtības. Vēl jau tas, ka visi grib būt modīgi un pirkt visu jaunu, lai gan veci cilvēki zina senu gudrību - mantas, kuras ir iegūtas ir grūtu darbu ir jālieto, jāmīl un jālabo. Diemžēl šobrīd tas ir liels retums, gluži kā naudas plānošana, kura ir finansiālās veselības pamats.

Kopsavilkums par ģimenes budžeta plānošanu:

Kā redzam, tad ģimenes budžeta plānošana ir ļoti nopietns process, bez kura ir grūti iedomāties veselīgu finansiālo stāvokli. Lai šāda budžeta veidošana būtu ar rezultātu, cilvēkam ir jāmāk sevi disciplinēt un plānot savu naudu tā, lai katrs izdevums būtu ar pamatojumu. Ja šim visam klāt vēl nāks arī naudas taupīšana un krāšana, tad šis būs labs garants tam, lai nekad nevajadzētu saskarties ar finansiālām problēmām, kur nu vēl ņem ātros kredītus, lai šīs problēmas risinātu. Pieticība un dzīvošana ar saviem līdzekļiem, nevis pāri tiem, ir jāmācās no pašas bērnības, tāpēc lieciet savas nākamās paaudzes pamatos gudru attieksmi pret naudu, nepieļaujot vieglprātību un dzīvošanu pāri saviem līdzekļiem. Lai jums izdodas sakārtot savas finanses ar saviem spēkiem, un labs sākums būs, ja jau šodien sāksiet plānot savus tēriņus atbilstoši saviem ienākumiem.

| Autors: starcred.lv logo

Neaizmirstiet padalīties ar draugiem: Facebook, Draugiem, Linkedin, Google+ un Twitter...

Atsauksmes: 3 | Vērtējums: 5

| | Vērtējums: 5

Runājot par naudas taupīšanas veidiem, jāsaka, ka nav jau nemaz tik daudz to veidu, kā ietaupīt naudu. Lai ieviestu kaut kādu derīgu modeli, bieži vien vajag arī ieguldīt naudu, piemēram, nomainot visas spuldzes uz labiem LED, kas nemaz nav tik lēti. Tas pats ir ar apkures sistēmu, jo nav tādu veidu, kā to modernizēt bez izmaksām.

| | Vērtējums: 5

Es jau sen veidoju tādu kā ģimenes biznesa plānu, kurā esmu paredzējusi arī kredīta maksājumus, tāpēc mani nekas īpaši nepārsteigs. Katru mēnesi atlieku 10. daļu nebaltām dienām un maksāju arī ilgtermiņa kredītu, kuru paņēmu, lai iekārtotu māju. Ja visu dara ar prātu un plāno, tad var gan ietaupīt, gan arī iztikt bez kredītiem.

| | Vērtējums: 5

Pilnīgi vai galva sareiba lasot šo visu. Skaidrs, ka plānot savu ģimenes budžetu ir svarīgi, tikai kurš to spēj izdarīt, ja algas ir neregulāras un mazas? Biezajiem jau viegli visu saplānot, bet mums mirstīgajiem ir haoss, kurā jādzīvo tikai tekošajiem maksājumiem un sapņiem par gaišāku nākotni.

Vērtējums: 1 2 3 4 5


Svarīgi! STARCRED.LV redakcija un administrācija nenes nekādu atbildību par ievietoto komentāru saturu un patur tiesības dzēst komentārus pēc saviem ieskatiem! Lūgums ievērot pieklājību un Latvijas likumdošanu, kā arī neizmantot šo sadaļu reklāmas nolūkos.