Pavasara cope: kur un kā ķeras vimbas?

Vēlies aizdoties pavasara copē, bet nezini, kur doties? Mēs pastāstīsim, kur un kā ķeras vimbas un citas zivis, kuras labprāt uzēd arī to, kas tiek servēts vimbai. Vietu izvēle nav liela, taču katrai upei ir savas īpatnības. Par to tad arī parunāsim šajā rakstā.

Kad jāsāk domāt par vimbu copi?

Par pavasara copi ir jādomā visu cauru gadu, jo tieši pavasaris ir tas laiks, kad var izbaudīt mostošās dabas īpašo gaisotni. Sāk čivināt putniņi, dienas kļūst gaišākas un garākas, vairāk spīd saulīte un iepūš siltāki vēji. Pāri galvām laižas zosis, dzērves un stārķi - tie atriežas mājās un atgādina mums par to, ka viss ir ciklisks, par to, ka daba mostas jaunam sākumam. Šis ir īstais laiks, lai dotos pavasara copē un par mērķa zivi izvēlēties vimbu. Kā tad noķert šo zivi, kur un kā ķeras vimbas, ja esi iesācējs un nekad neesi devies vimbu copē - mēģināsim atklāt dažus galvenos noslēpumus, kuri palīdzēs jums sgatvoties vimbu copei.

Vimbu copes vietas

Latvija ir bagāta ar upēm, taču ne visas upes ir labvēlīgas vimbām, tāpēc vimbu copes vietas ir ierobežotas. Vimbas ir iecienījušas galvenokārt Ventu, Lielupi, Guaju un Salacu, tieši šīs upes ir tās, kur makšķernieki visbiežāk dodas uz vimbām. Daži no copmaņiem ir tik fanātiski, ka, lai dotos no Daugavpils uz vimbu copi Ventā, ņem pat ātros vai patēriņa kredītus. Daudziem liekās, ka tieši Venta ir tā vieta, kur var garantēti nepalikt bez loma, tāpēc ir sastopamas arī pārgavlvības. Vimbu copes vietas nemīl tukšumu, tāpēc šo zivju ķeršanas sezonā būs grūti atrast brīvu vietu. Šeit darbosies principis - kurš pirmais brauc, tas pirmais velk. Ja plānojat kārtīgi pacopēt, ir vērts padomāt par vimbu copi ar nakšņošanu. Lai gan daudzi brauc tikai pa dienu, ir copmaņi, kuri dodas tieši uz nakts copi. Sevišķi iecinīta ir Venta, kura ir bagāta ar dažādām zivīm un vimbotājus pārsteidz ne tikai ar vimbām. Bieži gadās, ka nakts copē pieķeras kāds zutis, vēdzele, sapals, sazāns, lasis vai taimiņš. Tieši šīs zivis daudziem liek cerēt uz īpašo lomu nakts stundās. Bez tā vēl ir romantiskā sastāvdaļa, jo sēdēt pie ugusnkura ar labu kompāniju, izbaudot pavasara gaisu un putnu skaņas, ir neaprakstāmi baudāmi. Par konkretām vietām mēs šeit neizplūdīsim, vien minēsim, ka pašas popularākās vietas, kur var tikt pie vimbu loma, ir Staļģene un Tetele (Lielupe), Bauska (Mēmele), Skrunda, Kuldīga un Zlēkas (Venta), Salacgrīva (Salaca). Praktiski visās upēs ir arī lieguma zonas un licencētās zonas, tāpēc noteikti ir jāiepazīstas ar ar aktuālajiem makšķernieku noteikumiem. Lai arī jūsu mērķa zivs būs Vimba, jums var pieķerties arī kaut kas cits, tāpēc ir vērts iepazīties par ierobežojumiem, kuri attiecas arī uz citām zivju sugām.

Makšķerēšanas rīki un ēsmas vimbām

Tā kā vimbu cope norit upēs, ir jārēķinās, ka tur būs kaut kāda straume, attiecīgi jūsu copes tehnikai un aprīkojumam jābūt pielāgotam tieši makšķerēšanai upēs. Pati iecienītākā vimbu copes tehnika ir ķert ar klasisko gruntsmakšķeri. Tam ir nepieciešams 2,7 m līdz 4 m garš spininga vai teleskopiskai kāts ar testu 120-250 grami. Jo upe ir straujāka, jo lielāks būs kāta tests, jo būs jāliek lielāks svina svars. Piemēram, Ventā var izmantot svina pļentaku ar 120 gramu svaru. Ierasti tiek izmantots gredzenveida svars, taču plaši izmantojas arī trijstūra formas svins, ko izmanto bušu copēs. Bez svina ir būtiska arī sistēma, kā tiek piesiets svars, pavadiņas un āķi. Šeit var ļaut vaļu fantāzijai, taču labāk pieturēties pie klasikas - sienot klasisko gruntsmakšķeres sistēmu ar 2 āķiem vai 2 vasaras vieglajām mormišķām. Mormišku izvēle ir vesela māksla, jo krāsa un forma var ietekmēt jūsu rezultātus. Ja vienu dienu ķersies uz sarkanas, nākamajā var ķerties uz zaļas. Naktī izmanto fosforizētās. Pie lielākas straumes, kas mormiška plenderējas, var izmantot arī spīdīgas. Tas zivij liks šo vizuļojošo mormišku labāk pamanīt. Uz mormiškas parasti sēdina baltos mušu kāpurus, garneles vai sliekas. Vislabākie rezultāti ir lielajiem baltajiem kāpuriem, visādiem rožvaboļu kāpuriem un mizgraužiem. Vimbas iecienījušas arī garneles - zaļas un svaigas tīģergarneles, kuras griež mazos gabaliņos. Var lietot arī saldētas mazās garneles, tomēr tās ne vienmēr ir kvalitatīvas un var neturēties uz āķa, izjūkot.

Vimbu ķeršanai var izmantot arī piebarošanu, metot barības bumbas plānotajā copes vieta vai lietot barotavas. No pieredzes var teikt, ka piebarošana veicina aktīvāku copi, taču tas viss ir atkarīg no tā, kādā stāvoklī ir vimba - vai tā lēnām iet uz augšu un ir neaktīva, vai tā strauji virzās uz augšu un aktīvi ēd visu, kas tai pagadās ceļā. Ir situācijas, ka vimbas ķeras uz parastu slieku bez jebkādas piebarošanas, ķeras viena pēc otras. Tomēr uz to cerēt nevar un vimbu copei ir jāsagatavojas rūpīgi, ņemot līdzi visa veida ēsmas. Būs skumji, ja jūsu copes kaimiņš ķers uz garneli, bet jūs būsiet bez garnelēm. Noteikti padomājiet par visiem sīkumiem, kuri var uzlabot copes kvalitāti un ērtības. Piemēram, lieti noderēs ērts krēsls, lai nav jāstāv kājās vai jāsēž uz plikas zemes. Būs nepieciešami arī kaut kādi signalizatori - vai tie būs elektoniskie, vai tie būs zvaniņi, vai varbūt grabuļi, kuros var iespraust gaismekļus tumšajam laikam, tas viss paliek jūsu izvēlē. Katrs makšķernieks pieiet šai lietai ar savu izdomu. Pie tam, eksperimenti un ticība savai pieejai ir tas, kas jūs atšķir no pārējiem makšķerniekiem. Pirms doties vimbās, neaizmirstiet izlasīt makšķerēšanas noteikumus. Copes laikā jums jābūt līdzi makšķernieka kartei. Paturēt lomā drīkst ne vairāk par 5 vimbām (izņemot licences zonu), kuru garums nav mazāks par 30 centimetriem. Arī uzglabājamā tīkliņa un auto, kurš ir tuvāk par 50 metriem no upes, nedrīkst būt vairāk zivju par atļauto. Ja braucat kolektīvā copē, katram copmanim ir jābūt savam tīkliņam. Un atcerieties par tīrību, savāciet aiz sevis gružus. Ja copes vietā ir sveši gruži, labi būtu, ka jūs tos savāktu un pēc iespējas - aizvestu prom vai sadedzinātu. Ja katrs makšķernieks rūpēsies par vidi un būs atbildīgs.


Vērtējums: 5,00 no 5
Balsis: 1

Pavasara cope: kur un kā ķeras vimbas?
Vērtējums: 5 no 5
Balsis: 1

3 komentāri | Komentēt

  1. spožais

    Es atkal biju virs Teteles - pilnīgi ieknāba sūdā tās zivis, pa 6 stundām neviena cope nebija. Nezinu, varbūt pie vainas atraktors, ko uzgāzu garnelei, bet rādās, ka zives nav aktīvas, par aukstu.

  2. vimba

    Vakar biju pie Zlēkām, dabūju normu un vienu vēdzeli. Izskatās, ka tagad ķersies vēdzeles, jo laiks tāds auksts. Vimba varētu pierimt, un nav jau baigi forši +2 grādos gozēties krastā.

  3. venta

    Ha, ha, labs iestarpinājums par kredītiem, cerams, ka tā nav slēptā reklāma? 🙂 Lai vai kā, vimbu cope ir pati gaidāmāka, sevišķi jau pēc pseido ziemas, kad nebija tā īsti iespējas doties uz ledus.

Atstāt komentāru