Radoši padomi Lieldienu olu krāsošanai

Lieldienas bez olu krāsošanas nav Lieldienas, tas nu ir skaidrs. Bet, ja vēlies šos svētkus padarīt krāsainākus un oriģinālākus, ar kādu jaunu olu krāsošanas metodi, tad noderēs šis raksts.

Ko simbolizē Lieldienu ola?

Mēs zinām, ka Lieldienās ir jākrāso olas, bet ko tad īsti simbolizē pati Lieldienu ola - to kārtīgam svētku svinētājam nevajadzētu aizmirst. Lieldienu ola simbolizē saules - gaismas atnākšanu, to, ka Lielajā dienā diena un nakts ir viena garuma. Pašā olā ir viss spēks - saulītes dzeltenums.

Klasiskās metodes ar dabas produktiem

Viena no tradicionālākajām metodēm ir ar sīpolu mizu izmantošanu. Sīpolu mizas olām piešķirs sarkanīgi brūnu nokrāsu, taču, lai iegūtu rakstu, var izmantot dažādas zālītes un graudus. Lai izveidotos raksts, šiem papildinājumiem ir cieši jāpieguļ pie olas, un to var panākt ar zeķubikšu, plānu drānu vai marles palīdzību. Aptin olu ar šo audumu un cieši nosien galus, lai nekas neizkustētos un neizbirtu. Sīpolu mizās krāsotās olās ar adatu var ieskrāpēt dažādus zīmējumus vai tautiskus simbolus, tad tās izskatīsies vēl interesantāk.

Neparastākus zaļu krāsu toņus iegūsi, ja izmantosi samteņu ziedu, nātres, piparmētras vai pelašķu novārījumus. Zilas krāsas olas iegūsi, ja izmantosi sarkano kāpostu, mellenes, aronijas vai upeņu novārījumu.

Interesantus rakstus uz olas čaumalas var iegūt, piesienot tām pirms vārīšanas pūpolus, vizbulītes, grūbas, rīsus un citus augus vai graudus. Arī bērzu lapiņas, egļu skujas, kadiķu zari, sūnas, mizas un citas dabas veltes radīs skaistus rakstus.

Dabīgās krāsvielas

Pievēršoties dabīgajiem produktiem, ir vēl virkne sastāvdaļu, ko izmantot olu krāsošanā. Zilu krāsu var iegūt no mellenēm, upenēm, kazenēm, brūnu no sīpolu mizām, valriekstu čaumalām un melnās tējas, oranžu no kumelītēm, safrāna un kliņģerītēm, dzeltenu no gundegām, lillā no bietēm un etiķa, kā arī sarkanā kāposta, savukārt zaļo krāsu var iegūt spinātiem, piparmētru lapām, bērzu pumpuriem un lapām.

Krāsaino lupatiņu metode

Lai olas būtu raibākas, tās var vārīt krāsainās lupatiņās, tādā veidā iegūsi skaistus motīvus uz čaumalām. Šie auduma raksti parādīsies uz olas (izmanto baltās olas) tad, ja katliņa saturam ar ūdeni tiks pievienots arī galda etiķis. Šajā procesā svarīgi ievērot, lai audums būtu cieši apņemt ap olu un gali tiktu stingri nosieti. Kad olas ir ietītas un gali nosieti, uzmanīgi liec tās katliņā, pievieno trīs ēdamkarotes galda etiķa un ļauj tām vārīties 15 minūtes. Visērtāk olas būs izņemt ar virtuvē izmantojamām knaiblēm. Izkārto tās olu trauciņos vai olu kastē un ļauj tām pilnībā atdzist.

Nagu laku gleznojums

Mazajām meitenēm noteikti patiks šis olu krāsošanas veids, taču ne tikai bērnu prieka dēļ ir vērts īstenot šo ideju. Gala rezultātā olas patiesi izskatās gluži kā mākslas darbs. Arī šajā metodē zīmējums labāk izcelsies, ja izmantosi baltas krāsas olas. Nepieciešama neliela bļoda ar aukstu ūdeni un dažādu krāsu nagu lakas. Bļodā ar ūdeni ielej vienas krāsas nagu laku, pēc tam otras krāsas un ar kociņa vai irbulīša palīdzību, izpludini krāsas pa visu ūdens virsmu. Kad tas izdarīts, iemērcē olu šķidrumā, lai zīmējums pielīp pie čaumalas. Ar olas iemērkšanas dziļumu var eksperimentēt, jo zīmējums radīsies tik lielā laukumā, cik dziļi tā tiks iemērcēta. Ja vēlies olu nokrāsot pilnībā no visām pusēm, tad vispirms iemērc to līdz pusei, ļauj tai nožūt un pēc tam iemērc otru pusi. Šajā olu krāsošanas metodē ļoti labi izskatīsies nagu lakas dažādos toņos, jo tie veidos kontrastu un neparastu krāsu spēli.

Apzīmēšana

Viens no vienkāršākajiem, bet noteikti ne mazāk skaistākajiem risinājumiem olu krāsošanā ir ar marķieru izmantošanu. Baltās olas lieliski ļauj izcelties jebkurām krāsām, tāpēc tās var apzīmēt ar visdažādāko krāsu marķieriem un flomāsteriem. Lieliski izskatās uz baltas krāsas olas melni simboli un raksti, ļaujot izcelties katrai mazākajai līnijai. Šajā metodē svarīgi ievērot, lai olas iepriekš tiktu novārītas un kārtīgi atdzesētas. Tikai tad, kad tās ir aukstas, marķieris uz čaumalas neizplūdīs un veidos skaistu zīmējumu.

Apzīmēšanai var izmantot arī nagu lakas, šķidro korektoru, spīdumu līmi, akrila krītiņus, tintes pildspalvas, krāsas un zīmuļus. Olas var nokrātos ar speciālo tāfeles krāsu un tad apzīmēt ar baltiem krītiņiem. Šāds risinājums gan kalpos dekoratīviem nolūkiem, ne olu kaujām un to notiesāšanai pēc tam. Starp citu, arī zīmodziņus var izmantot olu krāsošanā, ar dažādu rakstu uzspiešanu uz čaumalas.

Ja vēlies iegūt olas ar nedaudz pleķainu krāsojumu, tad uz nožuvušas pamatkrāsas var ar zobu birsti, kas iemērkta krāsā veikt nelielus piespiedumus. Tādā veidā izveidosies plankumainas un apšļakstīta efekta olas.

Aplīmēšana

Arī olu aplīmēšanas veidi ir dažnedažādi, turklāt, var izmantot ne tikai speciāli Lieldienām paredzētās uzlīmes, bet arī citus neparastus risinājumus. Izmanto līmi ar spīdīgiem gliteriem, dekoratīvos spīdumus, kristāliņus, pērlītes, mežģīnes, diegus utt. Aplīmēšanā olu var ieziest plānā kārtā ar līmi vai ar otas palīdzību uzlikt pilienus vietās, kur nepieciešams ko pielīmēt.

Dekupāžas metode

Dekupāža ir vēl viena ļoti jauka, koša un vienkārša metode. Ņem salvetes augšējo slāni un klāj virsū ar ūdeni atšķaidītu PVA līmi. Ieteicams izvēlēties baltas olas, jo uz brūnām olām fons spiedīsies cauri un raksts nebūs tik košs.

Kā pareizi vārīt olas, lai tās neieplaisātu?

Neviens krāsojums uz olām neizskatīsies glauni, ja čaumala būs ieplaisājusi. Lai tā nenotiktu, vispirms svarīgi sagatvot olas krāsošanai. Izņem tās no ledusskapja un ļauj tām uzglabāties istabas temperatūrā vismaz 20 minūtes. Pēc tam ieliec olas katliņā, kurā tiks vārītas olas un pievieno divas ēdamkarotes sāls. Var izmantot arī galda etiķi (1-2 ēd.k.), arī tas sarecina olu un neļauj čaumalai ieplaisāt. Svarīgi, lai olas tiktu lēnām un rūpīgi ar karotes palīdzību ievietotas katlā, tad pārlietas ar aukstu ūdeni un novietotas uz uguns vārīties. Ņem vērā, ka olu krāsošanā jābūt cieti vārītām olām, tāpēc vārīšanas ilgumam jābūt ne mazāk un ne ilgāk par 15 minūtēm. Pēc vārīšanas atdzesē tās zem auksta, tekoša ūdens.

Kā olas padarīt spīdīgas?

Jebkurš olu krāsojums izskatīsies daudz efektīvāk, ja ola būs spīdīga un mirdzoša. Lai to panāktu, pēc tam, kad olas ir nokrāsotas un kārtīgi nožuvušas, tās var iesmērēt ar ādiņu no žāvētas gaļas, cūku taukiem vai eļļu.