Kā "spuldzītes efekts" ietekmē mūsu ekonomiku?

Vai zināji, kas ir "spuldzītes efekts"? Varbūt esi saskāries ar situāciju, kad nopērc kādu elektropreci, un tā pēc kāda laika salūzt? Varbūt esi ievērojis, ka tas notiek līdz ar garantijas laika iztecēšanu vai aptuveni 2 gadu laikā? Par to parunāsim šajā rakstā.

Kas ir "spuldzītes efekts"?

Domājam, ka esat saskārušies ar situāciju, kad kāda nopirktā lieta nokalpo daudz mazāk kā jūs no tās gaidījāt. Piemēram, nopirktais viedtālrunis pēkšņi sāk izslēgties, tam pēkšņi uzpūšas baterija vai izdziest ekrāns. Vai arī jūs nopērkat printeri, kurš spēj izdrukāt tikai konkrētu skaitu lapu mēnesī un konkrētu lapu skaitu, piemēram, 2 gadu laikā? Varbūt esat pamanījuši, ka daudzas elektropereces strādā aizdomīgi līdzīgu laiku, kurš kaut kādu iemeslu dēļ sakrīt arī ar šo preču garantijas laiku? Jā, mēs parunāsim par sazvērestībām un to, kas ir "spuldzītes efekts". Un sāksim ar to, ka šim jēdzienam ir vēstursika un ar spuldzītēm saistoša nozīme. Sākās tas viss ar to, ka vairāk kā 100 gadus atpakaļ, kad tehnoloģijas tikai sāka savu attīstības ceļu, cilvēki bija jau izdomājuši un sākuši ražot kvēlspuldzes. Kā jau var nojaust, tas bija liels ieguvums, jo vairs nevajadzējakurināt skaliņus, dedzināt sveces un dzīvot tumsā. Pieprasījums pēc spuldzēm bija milzīgs, tāpēc šo noderīgo lietu ražošana gāja no rokas, bizness uzņēma apgriezienus un visas mājsaimniecības piepildījās ar šiem gaismas avotiem. Laikam ejot, cilvēki pilnībā pārgāja uz spuldzītēm, kuras par brīnumu bija arī izturīgas, lai neteiktu, ka pat mūžīgas. Nopirktā spuldzīte spēja degt pat 100 gadus. Jā, kāda spuldze no tiem kaikiem vēl joprojām deg kādā ASV ugunsdzēsēju depo. Domāsiet, ka tas nav iespējams? Jā, ņemot vērā mūsdienu tendences, tas izskatās nereāli, bet tajos laikos tā bija ierasta lieta - taisīt visu tā, lai tas kalpotu ilgi un godam.

Tas, ka lietas kalpoja ilgāk, nevarēja neietekmēt uzņēmumu ienākumus. Uzņēmumi, kuri ražoja spuldzītes, ātri saprata, ka ražot mūžīgas spuldzes ir neizdevīgi. Ņemot vērā, ka šādu uzņēmumu bija daudz, uzņēmējiem nekas cits neatlika, kā vienoties par tehnoloģiju izmaiņām, kuras ļautu samazināt spuldzītes kalpošanas laiku. Jā, jūs pareizi sadzirdējāt, uzņēmēji apzināti samazināja kvalitāti, lai spuldzītes izdegtu un dotu iespēju iegādāties tās no jauna. Tas bija pirmais kartelis, kurš ielika nākotnes pamatus. No tā laika šis modelis tika ieviests praktiski visos ražošanas procesos. Inženieri tika nostādīti jaunu izaicinājumu priekšā - tiem bija jādomā, kā uztaisīt kaut ko tā, lai tas kalpotu konstantu laiku, lai tas sabojātos skaidri noteiktā laikā. Šāds modelis ļāva plānot savus ienākumus, un neviens no pircējiem to pat nesajuta, plīstošās lietas likā pašsaprotams iznākums. Tā mēs nonācām pie "spuldzītes efekta", kurš ir atnācis arī līdz mūsu laikiem. Mūsdienās tas ir kļuvis par normu tik tālu, ka ražotāji ir pazaudējuši jebkādu ētiku un sāta sajūtu. Mūs visu laiku tur uz ķēdes, kuras posmus mēs izlietojam un tad par savu naudu šo ķēdi arī atjaunojam. Un labi, ja tas viss irnopirkts par sakrātu nadu, kas ie liels retums. Mūsdienās "spuldzītes efekts" iet roku rokā ar kreditēšanas jomu. Jūs nopērkat telefonu kredītā, tad tas salūzt vai apnīk, jo iznāca jauns, attiecīgi jūs ķeraties pie jauna telefona uz nomaksu. Un tā ir ar praktiski visām elektroprecēm un pat automašīnām.

Kā un kāpēc preces kalpo noteiktu laiku?

Kā jau minējām, preces kalpo noteiktu laiku tikai tāpēc, ka inženieri tām ir noteikuši mūža ilgumu. Ja tas ir printeris, tad visdrīzāk tajā ir čips, kurš kontrolēs drukas apjomu un printera mūžu. Pēc konkrēta lapu daudzuma, jums tas sāks nedrukāt, kas novedīs pie remonta vai jauna printera pirkšanas. Tas pats ir arī kartridžiem, kuri ir izplānoi tā, lai jūs tos maksimāli bieži mainītu. Un labi, ja ir kompānijas, kuras ļauj apiet ražotāju uzstādījumus, bloķējot programmatūru, čipus un piedāvājot nomainīt lētus kartridžu analogus. Tas pats ir ar telefoniem, kuri ierasti nekalpo ilgāk par garantijas laiku. Telefonam sāk palikt grūti apstrādāt šķietami parastas lietas, tam sāk izlādēties baterija un uzkārties ekrāns. Daudzi šo visu uztver kā savu vainu, domājot, ka telefons ir pārāk noslogots un nolietots. Pirmais, kas nāk prātā, skatīties interneta veikalos, kādu tad jaunu telefona modeli varētu iegādātiems. Un, ja tam visam ir vēl pieejams kredīts, tad iznākums jau ir skaidrs - cilvēks izmet veco telefonu un nopērk jaunu. Tās darbojas "spuldzītes efekts" - viss reiz izdeg un zem tā stāv smalks komerciāls aprēķins. Ar šo mēs saskaramies uz katra soļa, pērkot gan mazas, gan lielas lietas. Ja par kaut kādiem sīkākiem pirkumiem varētu nepādzīvot, tad par auto gan ir skumji. Daudzi vēl atceras vecos BMW un Audi, cik masīvi un izturīgi tie bija, daudzi vēl rotā mūsu ielas, lai gan tiem ir vairāk kā 20 gadi. Jaunie auto spēj bez problēmām nobraukt vien dažus mēnešus, tad sākās visāds detaļu maiņas, apkopes u.tml. Bet pēc 2 gadiem, kad ir iztecējusi garantija, sāk nojukt viss pēc kārtas, radod cilvēkiem lielas galvas sāpes. Ja auto ir paņemts līzingā, cilvēks nokļūst neapskaužamā situācijā.

Nemot vērā to, ka šis viss ir kļuvis par sistēmu, mums ir mazas iespējas šo visu ietekmēt, tomēr mums ir iespēja sevi kaut nedaudz pasargāt no liekiem izdevumiem. Nav noslēpums, ka katrs ražotājs ar kaut ko atšķiras. Šīs atšķirības var slēpt sevī arī produkta kvalitāti, ilgmūžību un servisu. Bieži vien ir vērts piemaksāt, lai nenonāktu pie teiciena "skopais maksā divreiz". Kvalitatīvs produkts no prestiža zīmola kalpos godam, taču tam arī būs ielikts mūža garums gan detaļām, gan pašam produktam. Šeit tiešām ir vērts iedziļināties un palasīt cilvēku atsauksmes. Noteikti ir jāizmanto arī preču salīdzinātāji, kuri ļauj izvēlēties lētāko un pozitīvām atsauksmēm bagātāko produktu. Piemēram, STARCRED salīdzina ātros un patēriņa kredītus, kas ļauj izvēlēties sev piemērotāko aizdevumu. Kā vēl viens no variantiem, kurš ļauj cīnīties pret sistēmu, ir sava intelekta un roku prasmju attīstīšana. Prakstiski visu ir iespējams salabot pašu spēkiem. Jā, būs jānopērk instruments, bet tas var sanākt lētāk kā jaunas preces iegāde vai remonts pie "speciālistiem". Ja vien tas nav programmatūras un mikroshēmu jautājums, jebkurš cilvēks ir spējīgs apgūt nepieciešamās zināšanas ar interneta palīdzību. Neļaujaties sistēmai, kura mums liek pirkt ar vien vairāk, neskatoties uz to, ka mūsu dzīves gaidu rezultātā cieš ekoloģija un mūsu pašu labklājība. Mūžīgā dzīšanās pēc jaunā, vecā nomaiņa uz jauno, kredītu ņemšana un dzīvošana pār saviem līdzekļiem ir kļuvusi par pašsaprotamu lietu daudziem miljoniem cilvēku. Pie kā tas novedīs un kā mēs šo visu varam ietekmēt - domājiet paši...


Vērtējums: 5,00 no 5
Balsis: 1

Kā "spuldzītes efekts" ietekmē mūsu ekonomiku?
Vērtējums: 5 no 5
Balsis: 1

1 komentārs | Komentēt

  1. LED

    Hmmm, nebiju par to aizdomājies, cik daudz devaisu ir izmests misenē tieši dēļ šitā te briesmīgā biznesa modeļa. Un kāpēc mēs tos ražotājus nesūdzam tiesā?

Atstāt komentāru