Biežāk uzdotie jautājumi par kredītiem

Lai arī daudzi cilvēki ir guvuši pieredzi ar ilgtermiņa vai ātrajiem kredītiem un tiem ir atbildes praktiski uz visiem jautājumiem, ir vēl arī tādi, kuriem šie kreditēšanas pakalpojumi rada daudz jautājumu. Šajā lapā aplūkosim svarīgākos jautājumus par kredītiem un centīsimies sniegt pēc iespējas saprotamākas atbildes.

Kam dod kredītus?

Kādas ir kreditoru prasības pret aizņēmēju?

Saņemt naudas aizdevumu var jebkurš Latvijas Republikas pilsonis, kurš ir sasniedzis vismaz 18 gadu vecumu. Kredītņēmējam ir jābūt regulāriem ienākumiem un skaidrai izpratnei par kredīta atmaksas iespējām. Lai saņemtu kredītu, cilvēkam jābūt arī labai kredītvēsturei, kā arī uz aizņemšanās brīdi tam nedrīkst būt nopietnas parādsaistības citās kreditēšanas kompānijās.

Kā uzzināt, vai man iedos kredītu?

Lai uzzinātu savas iespējas aizņemties, ir jādodas uz kreditora mājas lapu un jāaizpilda kredīta pieteikums. Nebanku kreditori ir parūpējušies par to, lai šis process būtu īpaši ērts un ātrs, tāpēc viss, kas ir nepieciešams, ir dators vai mobilais telefons ar interneta pieslēgumu. Pēc tā, kā tiks aizpildīts pieteikums, jau dažu minūšu laikā kredītdevēja operators ar īsziņas palīdzību nosūtīs paziņojumu par lēmumu piešķirt vai atteikt aizdevumu.

Vai es varu paņemt kredītu, ja ir bijuši kavēti maksājumi?

Ja šie kavējumi nav būtiski ietekmējuši kredītvēsturi, tad visdrīzāk ilgtermiņa vai ātrais kredīts tiks piešķirts. Bet, ja šie kavējumi būs izveidojuši sliktu kredītvēsturi un negatīvus ierakstus dažādos reģistros, var nākties arī saņemt atteikumu.

Kādās Latvijas pilsētās es varu saņemt kredītu?

Ņemot vērā, ka lielākā daļa aizdevumu tiek pieteikti internetā, tad pilsētai nav nozīmes, jo viss notiks elektroniski un attālināti. Ātro kredītu priekšrocības dod iespēju aizņemties no jebkuras vietas pasaulē, protams, ar piekļuvi internetam, ar kura palīdzību varēs iesniegt kredīta pieteikumu. Pieteikumu var iesniegt jebkurā laikā, taču jārēķinās ar to, ka kreditors to izskatīs savā darba laikā vai likuma noteiktajā kārtībā.

Kredīta pieteikums:

Cik ātrā laikā tiks izskatīts mans kredīta pieteikums?

Ierasti šī procedūra neaizņem daudz laika, un no tā brīža, kad tiks iesniegts pieteikums kredītam, paies tikai dažas minūtes, kad tiks saņemts lēmums par piešķiršanu vai atteikumu. Tikai retos gadījumos šis process ir ilgāks par 15 minūtēm, tomēr var gadīties, ka pieteikuma izskatīšana ievelkas dēļ rūpīgākas klienta izvērtēšanas.

Kāpēc man nenāk no kreditora apstiprinājums?

Gadās arī tā, ka kreditora sistēmā notiek kaut kādi tehniskie darbi vai bojājumi, kas nozaudē iesniegto pieteikumu, tāpēc, ja ir pamats aizdomām, ka tā ir noticis, ir vēlams sazināties ar aizdevēju un aprakstīt situāciju. Atkārtoti pildīt kredīta pieteikumu, kamēr nav saņemta kaut kāda atbilde, nav ieteicams.

Vai iespējams saņemt aizdevumu ar īsziņas palīdzību?

Jā, tāda iespēja pastāv, tomēr tas ir tikai tiem klientiem, kuri kaut reizi ir reģistrējušies aizdevēja sistēmā. Ja cilvēks jau ir kreditora klients, tad ātrais kredīts ir piesakāms arī ar SMS palīdzību.

Kā rīkoties, ja kredīta pieteikumā tika ievadīti nepareizi dati?

Ņemot vērā, ka datu precizitāte ir ļoti būtiska, nepareizu pieteikuma datu gadījumā kreditors atteiks kredītu izsniegt. Lai šo procedūru padarītu drošāku, kreditori ir ieviesuši reģistrācijas maksu, kura ļauj identificēt gan personu, gan tās bankas kontu. Jebkurā gadījumā, ja esat aizpildījuši kaut ko nepareizi, vēlams ir sazināties ar aizdevēju un informēt to par visām nepilnībām.

Kāpēc saņēmu atteikumu pēc tā, kā pieteikums tika apstiprināts?

Ir situācijas, kad kreditors savā sistēmā saņem novēlotu informāciju par kaut kādiem šķēršļiem, kuri liedz izsniegt aizdevumu kādai konkrētai personai, tāpēc gadās, ka atteikums atnāk pēc tā, kā pieteikums jau ir apstiprināts. Gadās arī tā, ka šis atteikums ir dēļ nekorektiem datiem, kas liedz pārbaudīt cilvēka personu, maksātspēju un citu būtisku informāciju.

Kad var saņemt atkārtotu kredītu?

Katrai kredītu kompānijai ir savi noteikumi šajā jautājumā, tomēr ierasti ir tā, ka aizņemties atkārtotu aizdevumu var tikai tad, kad ir atmaksāts iepriekšējais. Uz doto brīdi ir pieejami dažādi kredītu veidi, kuri ļauj aizņemties naudu arī tad, kad pie konkrētā kreditora jau ir paņemts aizdevums, kā piemēru var minēt kredītlīniju ar kredītlimitu.

Kāpēc man atsaka atkārtotu kredītu?

Katru reizi, kad cilvēks iesniedz kredīta pieteikumu, kreditors no jauna izvērtē visus iesniegtos datus un kredītvēsturi. Šī iemesla dēļ var gadīties, ka šajos datos ir veiktas izmaiņas vai arī cilvēka esošais finansiālais stāvoklis vairs neatbilst kredīta piešķiršanas kritērijiem.

Vai es varu atteikties no paņemtā kredīta?

Protams, tāda iespēja pastāv, un to nosaka likums, kas paredz atteikuma tiesības. 14 dienu laikā var atteikties no paņemtā aizdevuma, taču tas nenozīmē, ka tas nebūs jāatdod. Noteikumi paredz, ka atteikšanās gadījumā cilvēkam ir pilnībā jāatmaksā pamata summa un procenti par katru kredīta izmantoto dienu.

Kredīta saņemšana:

Kā un kur es varu saņemt kredītu?

Savu kredītu var saņemt savā bankas kontā vai, dodoties uz kādu Latvijas Pasta nodaļu. Banku kredītu gadījumā aizdevumu var saņemt arī bankas filiālē vai uz savu kredītkarti (VISA, MasterCard u.tml.).

Cik ātrā laikā es saņemšu naudu?

Atkarībā no tā, kādu kredīta veidu izvēlēsieties, laiks var variēt no 10 minūtēm līdz pat dažām dienām. Ātrajiem kredītiem tas ierasti ir līdz 15 minūtēm, bet ilgtermiņa kredītiem no 1 stundas līdz pat 2 dienām.

Kādi dokumenti nepieciešami, lai saņemtu kredītu?

Ja aizdevums tiks saņemts bankā, tad būs nepieciešama pase vai ID karte, bet, ja tas tiek saņemts uz bankas kontu, tad nekādi dokumenti nebūs nepieciešami. Visa identificēšanās būs notikusi ar brīdi, kad pārskaitīsiet reģistrācijas maksu, kura tad arī apstiprinās gan personu, gan bankas kontu, uz kuru tiks pārskaitīti naudas līdzekļi.

Dzēšana un pagarināšana:

Kā un ar kādu procentu likmi man jādzēš kredīts?

Katram piešķirtajam aizdevumam tiek noteikts atmaksas termiņš un konkrēta procentu likme par šī aizdevuma izmantošanu. Ir gadījumi, kad procentu likme netiek piemērota vispār, šādus aizdevumus sauc par bezprocentu kredītiem. Visai informācijai par maksājumiem ir jābūt līgumā un kreditora tiešsaistes sistēmā, ja aizdevums tika ņemts internetā.

Vai varu savu kredītu atdot priekšlaicīgi?

To var darīt, tomēr te ir būtiskas nianses, ja vēlaties ietaupīt uz procentu maksajumiem. Ja ātro kredītu atdosiet 14 dienu laikā, tad procenti būs jāmaksā tikai par tām dienām, kurās tika izmantots šis kredīts. Ar ilgtermiņa kredītiem var būt savādāk, un visi šie noteikumi noteikti ir atrunāti līgumā.

Kā pagarināt savu kredītu?

Ja kaut kādu iemeslu dēļ nevar atdot kredītu laicīgi, tad ir tāda lieta kā kredīta termiņa pagarināšana. Ierasti šo iespēju piedāvā visi kreditori, un cilvēkam atliek vien pieteikt šo pagarināšanu, samaksājot noteiktu pagarināšanas komisiju par termiņu, uz kādu tiek pagarināts.

Ko darīt, ja nespēju atdot kredītu laicīgi?

Šajā situācijā ir jāizmanto jau pieminētā pagarināšana. Tas noteikti būs lētāk kā maksāt dažādus sodus, apmaksāt kredītu piedzinējus vai tiesu izpildītājus.

Noteikumi un kredītlimits:

Kādi ātrie kredīti man ir pieejami?

Uz doto brīdi ir pieejami kredīti no 5 līdz 3000 euro, un tas viss ir ātro kredītu segmentā, kur nauda tiek aizdota no 1 dienas līdz 30 dienām. Procentu likme šādiem aizdevumiem ir no 7,5% līdz pat 30%, kredīta pagarināšana arī svārstās šo procentu ietvaros.

Kāda ir maksimālā kredīta summa, ko varu aizņemties?

Šī summa ir atkarīga gan no kredīta veida, gan no cilvēka maksātspējas. Ilgtermiņa kredīts pie nebanku kreditoriem sniedz iespēju aizņemties līdz pat 15000 euro, un procentu likme šādiem aizdevumiem ir 10 līdz 30 procentu robežās. Noteikumi paredz, ka cilvēks nevar saņemt lielāku kredītu par to, ko viņš var atļauties, ņemot vērā kopējos ienākumus un kredīta maksājuma daļu no tiem. Ieteicams ir, lai kredīta maksājumi nepārsniedz 30% no ienākumiem, bet labāk būtu, ja tie ir zem 20% robežas.

Kavējumi un kredītvēsture:

Ko darīt, ja rodas kredīta maksājumu kavējumi?

Šādā situācijā ir nekavējoties jāsazinās ar kreditoru un jāvienojas par kredīta atmaksas termiņa pagarināšanu. Nav pieļaujams izvairīties un slēpties, labāk būs uzreiz novienoties par situācijas risināšanu abām pusēm izdevīgajā virzienā.

Cik jāpārmaksā par kredīta kavējumiem?

Ierasti par kavēšanu ir jāmaksā tie paši procenti, kas par pamata summu. Šie procenti tiek atrunāti līgumā, un nekas pārmērīgs tur nav, tomēr tam visam ir arī viena negatīva blakne - kredīts netiek dzēsts, bet tikai pagarināts, samaksājot naudu par laika vilkšanu un nedzēšot savu pamata parādu. Daudzi cilvēki ar šo visu nonāk tādā kā apburtajā lokā, no kura izkļūt ir ļoti grūti.

Kas notiks ar manu kredītvēsturi, ja kavēšu?

Ja tiks veikta pagarināšanas maksa, tad ar kredītvēsturi nekas nenotiks, taču, ja maksājumi netiks veikti vispār un tiks iesaistīti parādu piedziņas speciālisti, tad noteikti par cilvēku tiks veikti attiecīgie ieraksti attiecīgajos reģistros. Sliktas kredītvētures gadījumā cilvēks vairs nevarēs aizņemties naudu arī pie citiem aizdevējiem, un šis statuss var likt par sevi manīt vēl ilgu laiku. Veiciet maksājumus laicīgi, aizņemieties atbildīgi un risiniet problemātiskās situācijas uzreiz!