Hipotekārais kredīts - mājokļa vai zemes iegādei

Ja nolēmi iegādāties īpašumu un meklē tam piemēroto aizdevumu, hipotekārais kredīts mājokļa (mājas vai dzīvokļa) vai zemes iegādei būs pareizā izvēle. Šeit ir apkopoti visi kreditori, kuri piedāvā hipotekāros aizdevumus gan fiziskām, gan juridiskām personām.

AizdevējsSaņemšanaSummaVecumsKomisijas %TermiņšDarba laiks
4.2 Latvijas Hipotēka atsauksmes

LATVIJAS HIPOTĒKA INFO

3 d.
25000 500 - 25000 € SAŅEMT
18 - 65 gadi

2,5

12 - 180 mēneši
Pr-Pk: 08:00-17:00
Se: 08:00-17:00
Sv: 08:00-17:00

Kas ir hipotekārais kredīts mājokļa vai zemes iegādei?

Hipotekārais kredīts mājokļa vai zemes iegādei tiek izsniegts ar termiņu uz vairākiem gadiem - līdz pat 40 gadiem. Tas, cik liels būs kredīta atmaksas termiņš, ir atkarīgs no tā, cik lieli ir cilvēka ikmēneša ienākumi un, cik lielu summu tas varēs atļauties maksāt. Izšķir vairākus hipotekārā kredīta veidus – aizdevums, kas domāts nekustamā īpašuma iegādei, un kredīts, kas paredzēts mājokļa remontam vai labiekārtošanai, kā arī tāds aizņēmums, kurš paredzēts situācijām, kad tiek pārņemtas kredītsaistības no kādas citas kredītiestādes. Hipotekārais kredīts Latvijā ir pieejams vairākās valūtās: eiro vai dolāros. Visizdevīgāk aizņemties kredītu tajā valūtā, kurā tiek saņemti ienākumi. Pirms kredīta ņemšanas ir rūpīgi jāizpēta procentu likmes katrai no valūtām, jo tās var būtiski atšķrties. Ja plānojat pirkt īpašumu ar pelēko apdari, izvērtējiet arī iespēju aizņemties priekš mājokļa labiekārtošanas.

Ierasti hipotekārais kredīts tiek izsniegts, ņemot vērā klienta ienākumus, kredītvēsturi, kredīta mērķi un nodrošinājumu. Hipotekārā aizdevuma pieteikšanai bankā nepieciešams iesniegt vairākus dokumentus. Kredītiestāde atbildi par to, vai aizdevums tiek piešķirts, parasti sniedz 1 līdz 2 darba dienu laikā, kad ir izskatīti iesniegtie dokumenti un pieņemts lēmums par kredīta piešķiršanu. Noteikti vispirms jāpievērš uzmanība hipotekārā kredīta procentu likmei, kredīta kopējai summai un kredīta atmaksas termiņam un ikmēneša maksājuma grafikam. Tikai tad var noslēgt hipotekārā kredīta līgumu. Pirms nolem aizņemties lielu summu uz ilgu laiku, izvērtē savas iespējas veikt ikmēneša maksājumus.

Hipotekārie kredīti bez pirmās iemaksas

Tā kā vairumā gadījumu cilvēki nespēj sakrāt pirmajai iemaksai, lai tiktu pie aizdevuma īpašuma iegādei, ir tikai loģiski, ka tie meklē iespēju aizņemties bez iemaksas. Hipotekārais kredīts bez pirmās iemaksas ir ļoti rets pakalpojums, kurš pieejams gadījumos, kad cilvēkam ir iepsēja kaut ko ieķīlāt, piemēram, citu īpašumu. Ir arī gadījumi, kad pie aizdevuma var tikt arī tad, ja ir ļoti labs galvotajs, tomēr vairumā gadījumu kreditori gaida vismaz 10% iemaksu no kopējās īpašuma vērtības. Lai saprastu, kādas ir iespējas, ir jādodas pie kreditora un jāaizpilda pieteikums.

Hipotekārais kredīts ar sliktu kredītvēsturi

Ja esi rūdīts parādnieks un meklē kādu aizdevēju, kuram nerūp kredītvēsture, cerēt uz lielu kredītu ir lieki. Praktiski neviens no aizdevējiem neielaižas ar parādniekiem, tāpēc hipotekārais kredīts ar sliktu kredītvēsturi visdrīzāk būs liegts. Protams, mest plinti krūmos nevajag, jo aizdevējs rūpīgi izvērtē arī esošo stāvokli, ja kredītvēstures ieraksti ir seni, un jau labu laiku ir regulāri un pietiekami ienākumi, aizdevējs var mainīt savu attieksmi un piešķirt aizdevumu. Tomēr te var būt savas nianses. Ja kreditors piešķirs zemu reitingu, tiks piemērota augstāka procentu likme, būs nepieicešams kāds papildus galvotājs vai pat kāda ķīla.

Kas ir kredīts mājokļa iegādei?

Kas ir kredīts mājokļa iegādei?Kurš gan nesapņo dzīvot savā personīgajā mājā, kura ir iekārtota tā, kā sirds vēlās? Domājam, ka par to sapņo praktiski jebkurš cilvēks. Taču tikt pie sava īpašumu nav nemaz tik viegli. Vieniem var paveikties ar mantojumu, citiem ar veiksmīgu uzņēmējdarbību, bet citiem neatliek nekas cits, kā paļauties uz aizdevumiem. Hipotekārais aizdevums mājoklim ir naudas kredīts mājokļa iegādei, būvniecībai vai remontam. Hipotēka paredz to, ka nopirktais vai ieķīlātais nekustamais īpašums kļūst par ķīlu uz visu kredīta atmaksas periodu. Šādu aizdevumu var noformēt līdz pat 30 gadiem, un tā summa ierasti sastāda 85% no izvēlētā īpašuma tirgus vērtības. Piesakoties mājokļa kredītam, ir jārēķinās, ka pirmajai iemaksai būs nepieciešami arī savi līdzekļi, kas ierasti ir ne mazāki kā 10% no īpašuma vērtības. Šādi ilgtermiņa kredīti ir ļoti liela atbildība un saistības uz daudziem gadiem, tāpēc pirms aizņemties ir nepieciešams visu smalki aprēķināt, noteikti sastādot arī savu ģimenes budžeta plānu.

Kas jāņem vērā ņemot kredītu dzīvokļa iegādei?

Apnicis spiesties mazā dzīvoklītī, nevarat vairs izturēt īres maksājumus, sāk palikt apnicīgi dzīvot pie vecākiem vai arī ģimenē ir ienākuši bērniņi, kuriem ir nepieciešamas savas istabas? Jāpiekrīt, ka ar šo visu saskarās ļoti daudzi, sevišķi jau tie, kuriem trūkst nauda, lai iegādātos savu dzīvokli. Šobrīd hipotekārais kredīts dzīvokļa iegādei ir ļoti populārs pakalpojums starp hipotekārajiem kredītiem. Tirgus ir piesātināts ar dažādiem piedāvajumiem un dzīvokļu netrūkst. Katrs var atrast sev piemērotāko un tīkamāko. Lai neapjuktu piedāvājumos, Latvijā darbojas vairāki nekustamo īpašumu portāli, kuri ļauj izvēlēties dzīvokli un uzreiz iesniegt kredīta pieteikumu kādā no populārājām kredītu kompānijām. Tā kā nebanku kreditori aizdod līdz pat 200000 euro, šī summa dod iespēju nopirkt dzīvokli pat jaunajā projektā, kura priekšrocības ir jaunās ēkās, labiekārotā teritorijā, stāvvietās un energoefektīvos risinājumos, kuri ļauj ietaupīt uz komunālajiem maksājumiem. Ja šis viss ir pa šerpu, ir iespējams izvēlēties arī paneļu māju sniegtās iespējas, taču te būs jārēķinās ar auto piepildītajiem iekšpagalmiem, kuros bedres būs par normu, kā arī jārēķinās ar dažādiem sociālajiem slāņiem, kuri var būt ne tikai pozitīvi, bet arī ar deģeneratīvu raksturojumu. Tā ir dzīve un vienmēr var visu izvērtēt - palikt tur, kur esat vai doties kvalitātes virzienā. Protams, viss ir atkarīgs no jūsu ienākumiem, jo ar maziem ienākumiem par pili sapņot ie lieki, pie tam, kredīta maksājums par glaunu dzīvokli būs tik liels, ka jums var nepietikt ar savu pieticigi mēneša algu.

Uz ko skatīties, ja tiek ņemts kredīts dzīvoklim?

Pirmais, kas ir jāskatās, tas ir jūsu maciņš. Ideāli, ja šis maciņš ir sasaistīts ar kaut kādu ģimenes budžetu, kurā ir paredzēta vieta arī kredīta maksājumam par dzīvokli. Bez aizdevumiem, ir nepieciešams paredzēt drošības spilvenus jeb iekrājumu veidošanu, kā arī jāparūpējas par to, lai maksājumi nepārklājas viens ar otru tik tālu, ka viens notarm sāk atņemt nepieciešamos līdzekļus. Plānojiet savu hipotekāro kredītu tā, lai tas būtu viegls un nejūtams. Ja ar plānošanu būsiet tikuši galā, ķeraties klāt dzīvokļu meklēšanai. Izskatiet visus variantus, aizbrauciet un pārliecinieties uz vietas par dzīvokļa kvalitāti. Aizbrauciet uz turieni pa kluso, pavērojiet, kā tur rotē mašīnas, kāds kontingents grozās, kāda ir sabiedriskā transporta pieejamība un, kādi apkārtē ir veikali. Faktoru ir daudz, tāpēc sastādiet tam visam sarakstu, kurā mieniet vēlamo un fiksējiet reālo. Ja jūs kaut kas neapmierina, ņemiet nākamo dzīvokli un atkal to visu izpētiet līdz smalkumiem. Paviršība izvēlē var maksāt dārgi. Nopērkot dzīvokli kredītā, var nākties ar to sdzīvot pat 40 gadus, veicot tur remontus, cīnoties par stāvvietām un cīnoties ar kaimiņiem, kuriem patīk skaļa mūzika vai skaļas apputeksnēšanas procedūras.

Kādi ir galvenie mājokļa kredīta nosacījumi?

Lai pieteiktos mājokļa kredītam, cilvēkam ir jābūt sasniegušam vismaz 18 gadu vecumu, jābūt Latvijas pilsonim, jābūt regulāriem ikmēneša ienākumiem un atsevišķos gadījumos ir nepieciešama arī papildus dokumentācija. Hipotekārā kredīta apjoms ir atkarīgs no nekustamā īpašuma vērtības, kuru nosaka vērtētājs. Termiņš tiek noteikts atbilstoši cilvēka maksātspējai, bet ne piespiedu kārtā. Katrs pats var izvēlēties atmaksas termiņu līdz pat 30 gadiem, rēķinoties, ka kredīta maksājuma summa nedrīkst pārsniegt 40% no kopējiem ikmēneša ienākumiem. Šādam aizdevumam par nodrošinājumu kalpo iegādātais vai ieķīlātais īpašums, taču bez tā ir nepieciešama arī pirmā iemaksā, kas vidēji ir 10% no kopējās aizdevuma summas. Daudzos gadījumos papildus pirmajai iemaksai var nākties maksāt komisiju par mājokļa kredīta izsniegšanu - ierasti tā sastāda 1% līdz 2% no īpašuma vērtības. Ja ir vēlme paņemt aizdevumu būvniecībai vai tās pabeigšanai, būs nepieciešams uzrādīt būvatļauju un nodrošināt kreditora pārstāvim būvobjekta apsekošanu.

Pieteikšanās mājokļa kredītam:

  • Izvēlieties kompāniju, pie kuras vēlaties saņemt mājokļa kredītu;
  • Aprēķiniet iespējas - nosakot, cik lielu ikmēneša maksājumu varat atļauties;
  • Sazinieties ar iespējamo kredītu kompāniju un saņemiet no tās konsultāciju;
  • Aizpildiet kreditora mājas lapā vai filiālē hipotekārā kredīta pieteikumu;
  • Sagaidiet kreditora lēmumu par piešķiršanu vai atteikšanu;
  • Pozitīvas atbildes gadījumā dodieties pie kreditora parakstīt līgumu;
  • Nokārtojiet visas formalitātes pie notāra un veiciet reģistrāciju Zemesgrāmatā;
  • Nokārtojot formalitātes ar Zemesgrāmatu, iesniedziet kreditoram nepieciešamos dokumentus.

Kas jums pienākas?

  • Finansējums līdz 90% no īpašuma vērtības;
  • Kredīta pieteikuma izskatīšana 1-2 darba dienu laikā;
  • Iespēja izvēlēties nolikto atslēgu principu;
  • Kredīts mājoklim tiek izsniegts jebkuras bankas klientiem;
  • Individuāli noteikta procentu likme un atmaksas grafiks;
  • Bezmaksas konsultācijas.

Kas ir mājokļa kredīts ar valsts galvojumu?

Mājokļa kredīts ar valsts galvojumu ir paredzēts visiem jaunajiem speciālistiem no 18 līdz 35 gadu vecumam un cilvēkiem, kuru ģimenē ir vismaz viens nepilngadīgs bērns. Līdzfinansējums mājokļa iegādei ir ļoti laba iespēja tik pie savas personīgās dzīvesvietas, saņemot lielāku aizdevumu, mazākas hipotekārā kredīta procentu likmes un ļoti niecīgu pirmo iemaksu. Zemāk rūpīgāk izskatīsim, kādi kreditoru piedāvājumi ir jaunajiem speciālistiem jeb profesionāliem, bet kādi ir ģimenēm ar bērniem līdz 23 gadu vecumam.

Kas jāņem vērā, izvēloties valsts galvojumu?

  • Darījuma summa - ģimenēm līdz 200000 euro, speciālistiem bez limita;
  • Garantijas apmērs - speciālistiem līdz 50000, ģimenēm atbilstoši bērnu skaitam;
  • Garantijas termiņš - līdz 10 gadiem ar samazinājumu atbilstoši pamatsummas atmaksai;
  • Maksa par garantiju - procentuāla likme atkarībā no piešķirtās garantijas summas.

Mājokļa iegādes kredīts jaunajiem profesionāļiem:

  • Personām līdz 35 gadiem, kuras ieguvušas vidējo profesionālo vai augstāko izglītību;
  • Samazinātā pirmā iemaksa, kura nepārsniedz 5% no kopējās summa;
  • Mājokļa kredīts līdz 95% no nekustamā īpašuma vērtības;
  • Jaunajos un renovētajos projektos ļoti zema procentu likme.

Nepieciešamie dokumenti jaunajiem speciālistiem:

  • Izziņa par deklarēto dzīvesvietu;
  • Personu apliecinoša dokumenta kopija;
  • Izglītību apliecinošā dokumenta kopija.

Kredīts mājokļa iegādei jaunajām ģimenēm ar bērniem:

  • Jaunajām ģimenēm ar bērniem vecumā līdz 23 gadiem;
  • Samazinātā valsts nodeva par īpašumtiesību maiņu līdz 0,5%;
  • Atcelta valsts nodeva par hipotēkas reģistrēšanu;
  • Samazinātā pirmā iemaksa, kura nepārsniedz 5% no kopējās summas;
  • Kredīts mājoklim līdz 95% no nekustamā īpašuma vērtības.

Nepieciešamie dokumenti ģimenēm ar bērniem:

  • Bērna vai bērnu dzimšanas apliecinoši dokumenti;
  • Valsts ieņēmumu dienesta izziņa par apgādībā esošām nepilngadīgām personām;
  • Izziņa par deklarēto dzīvesvietu - atrodama Latvijas valsts portālā.

Vai ir iespēja atlikt kredīta maksājumus?

Jā, atlikt savus hipotekārā mājokļa kredīta maksājumus var. Ir kreditori, kuri piedāvā šādu atlikšanu uz vairākiem mēnešiem. Tiesa gan vairumā gadījumu tas ir domāts kā visas pamatsummas atmaksa, nevis viena maksājuma atlikšana. Tā kā kreditēšanas kompāniju daudzums nav mazs, jums ir iespēja izvēlēties sev piemērotāko, paredzot arī tādas iespējas kā termiņa pagarināšanu un maksājuma atlikšana.

Kas ir nolikto atslēgu princips?

Nolikto atslēgu princips attiecas tikai uz hipotekārajiem kredītiem, kuriem par nodrošinājumu ir bijusi nekustamā īpašuma ķīla. Daudzi no kreditoriem jau sākotnēji piedāvā aizdevumus, kuri paredz šo nolikto atslēgu principu, nosakot arī mazliet mazāku maksimāli pieejamo kredīta summu. Šis princips paredz to, ka gadījumā, ja cilvēks vairs nekādīgi nespēj pildīt savas kredītsaistības, pēc nekustamā īpašuma pārdošanas tas tiek atbrīvots no jebkādām kredītsaistībām, kuras ir saistītas ar iepriekš iegādāto mājokli. Tas kreditoram ļauj atgūt savus līdzekļus un iespēju robežās nezaudēt uz nekustamo īpašumu tirgus svārstībām.

Vai mājokļa kredīta maksājumi ir jāapdrošina?

Mājokļa kredīta maksājumu apdrošināšana nav nekas neparasts, un tā ļauj iegūt papildus drošības sajūtu. Piemēram, ja jūs paliksiet bez darba vietas vai iegūsiet kādu darbnespēju, kura samazinās ienākumus un neļaus veikt maksājumus, apdrošināšana segs iztrūkstošos maksājumus. Ierasti šādu apdrošināšanas pakalpojumu izmaksas nav lielas un sākas pat no 5 euro mēnesī.

Vai, pērkot mājokli kredītā, tas ir jāapdrošina?

Ņemot vērā, ka nelaimes nāk negaidītas, tad ir vērts padomāt arī par sava īpašuma apdrošināšanu. Domājam, ka esat dzirdējuši par dažādām dabas stihijām un ugunsgrēkiem, kuri izpostījuši cilvēku kredītā pirktos mājokļus. Tas, ka īpašums ir izpostīts vai gājis bojā, neatbrīvo no hipotekārā kredīta maksājumiem. Tieši šis ir galvenais iemesls, kāpēc, pērkot mājokli kredītā, ir vērts to apdrošināt.

Kas ir izdevīgāk - dzīvot īrētā mājoklī vai nopirkt savu?

Kā zināms, tad daudzi cilvēki savus mājokļus īrē, un no domas iegādāties savu tos attur hipotekārā kredīta pirmā iemaksa. Tā kā pirmā iemaksa bieži vien sastāda pat 15% no kopējās aizdevuma summas, tad šādu naudu sakrāt vai aizņemties no radiem un draugiem ir visai sarežģīti. Protams, var paņemt kādu citu ilgtermiņa kredītu, lai iemaksātu pirmo iemaksu, tomēr tas rada papildus ikmēneša maksājumus, kurus, summējot ar hipotēkas maksājumiem, var pārsniegt maksājumu kritisko robežu. Ierasti kredītiestādes nosaka ikmēneša maksājumu limitu, kurš ir ne lielāks par 40% no kopējiem ienākumiem. Mēs ieteiktu šo procentu noteikt vēl zemāku, jo bez kredīta maksājumiem ir jāspēj vēl arī pilnvērtīgi dzīvot un iekrāt nebaltām dienām. Vai, īrējot dzīvokli, jūs pieturaties pie šīs kritiskās robežas? Domājam, ka nē, jo īres izmaksas ir samērā augstas, nostādot mājokļa kredīta maksājumus izdevīgākā pozīcijā. Ja jums ir iespēja sakrāt vai izdevīgi aizņemties pirmajai iemaksai, izvēlieties kredītu mājokļa iegādei - ilgtermiņā tas būs noteikti izdevīgāk.

Kā redzam, tad mājas un dzīvokļa kredīta iespējas ir ļoti plašas un viegli pieejamas jebkuram Latvijas pilsonim, kurš atbilst kreditoru prasībām. Aizņemties mājokļa iegādei vai būvēšanai var gan ar valsts galvojumu, gan bez tā - viss ir atkarīgs, pie kādas atbalstāmo grupas jūs piederat. Ja esat jaunais profesionālis un jūsu vecums nav lielāks par 35 gadiem, vai esat ģimene ar vismaz vienu bērnu līdz 23 gadu vecumam, saņemt mājokļa kredītu būs ne tikai vienkāršāk, bet arī izdevīgāk. Daudzi cilvēki nemaz nezina visas iespējas un dzīvo dogmās par to, ka iegādāties māju, zemi vai dzīvokli hipotekārajā kredītā ir kaut kas sarežģīts un nepieejams. Daudzi mājokļus īrē un to daļu, ko varētu maksāt kredīta maksājumos, iztērē uz svešu īpašumu. Katrs pielāgojas apstākļiem, vēlmēm un finansiālajam stāvoklim, un tas ir saprotami. Mēs aicinām jūs izvērtēt savu situāciju un izvērtēt, kāds mājokļa finansēšanas risinājums būs piemērotākais jūsu prasībām un maksātspējai.

Pie kā var paņemt kredītu zemes iegādei?

Kad jūsu esošā saimniecība, bizness vai dzīves stils sāk prasīt papildus zemes platības, jūs noteikti saskaraties ar domu par aizdevumiem. Šī doma nav peļama, ja vien jūsu mērķi ir adekvāti un atbilstoši jūsu finansiālajām iespējām. Uz dodto brīdi kredīts zemes iegādei ir pieejams vairākās Latvijas kredītiestādēs. Summas, kuras var tikt piešķirtas ir tiešām iespaidīgas un var sasniegt pat 200000 euro. Ja vēlaties iegādāties zemi priekš neliela dārza vai mazas mājiņas ar pirti, un tas viss tiek plānots stipri tālu no Rīgas vai kādas citas lielas pilsētas, tad summas būs samērā nelielas un visdrīzāk nepārsniegs 20000 euro. Ja vēlaties zemi pilsētā vai zeme ir nepieciešama uzņēmējdarbībai, tad var gadīties, ka ar 200000 var būt arī par maz. Ja aizņēmums ir mērām vairākos miljonos, šeit palīgā nāks banku piedāvājumi, jo nebanku kreditoriem vienkārši ir par maz aktīvu, kurus varētu novirzīt tik lielos aizdevumos. Zemes iegāde ilgtermiņa hipotekārajā kredītā ir ļoti nopietns solis, kurš var radīt saistības pat uz 40 gadiem. Tā kā šis termiņš ir līdzvērtīgs visiem cilvēka spēka gadiem, ir saprotams, ka aizņemto naudu atdosiet tikai savās vecumdienās. Šī iemesla dēļ, ir jāsaprot, ka zemes kredīta maksājums nevar būt pārāk liels, jo jums taču ir jādzīvo arī šodien, neliedozt sev prieku par dzīvi. Ir grūti noskatīties uz tiem, kuri iegādājas zemi, paņemot hipotekāro kredītu savām sapņu pilīm un tad to pārvērš par atmatu, kurā reizi dažos gados tiek nopļauta zāle un uzcepts šašliks. Un šāds scenārijs nav retums tiem, kas lec augstāk par to, cik ir spējīgi.

Kas jāņem vērā ņemot hipotekāro kredītu zemei?

Ņemot kredītu zemes iegādei, ir jāapzinās savas saistības visa kredīta atmaksas termiņa laikā. Tas nozīmē, ja jums tagad ir 20 gadi un kredīts tiks paņemts uz 40 gadiem, ir jāsaprot, kā būs maksāt šo kredīta maksājumu 59 gados. Jā, mēs visi novecojam un arī jums reiz pienāks tāds vecums. Papildus tam jūms būs bērni un varbūt pat arī mazbērni. Viss prasīs izdevumus un iespējams ienākumi nebūs tik lieli, lai visam pietiktu. Tieši tāpēc ir jāizvērtē, kā aizdevums ietekmēs jūsu dzīves kvalitāti daudzu gadu griezumā. Un jāparedz visādi scenāriji, ieskaitot to, kurš tika jau minēts, kad hipotekārā kredītā nopirktā zeme pārvēršas par aizaugušu atmatu. Ja nonāk līdz tam, ka ir jāsavelk gali un visi resursi aiziet kredīta maksājumos, labākais variants ir pārdot savu īpašumu un segt kredīt kaut vai līdz tam līmenim, kurš ļaus dzīvot brivāk un ar kvalitāti. Izslēdziet romantiku par savu zemes stūrīti, domājiet pragmatiski un stipri uz priekšu.


Vērtējums: 5,00 no 5
Balsis: 1

Hipotekārais kredīts - mājokļa vai zemes iegādei
Vērtējums: 5 no 5
Balsis: 1